Ruszyła transmisja z gniazda bocianów czarnych

Internauci już mogą na żywo obserwować bociany czarne gniazdujące na terenie łódzkiej dyrekcji LP. Transmisja jest dostępna na stronie RDLP w Łodzi.
29.03.2019 | Hanna Bednarek-Kolasińska, rzecznik prasowy RDLP w Łodzi

Internauci już mogą na żywo obserwować bociany czarne gniazdujące na terenie łódzkiej dyrekcji LP. Transmisja jest dostępna na stronie RDLP w Łodzi.


Transmisja jest dostępna na: lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne Znajdują się tam ciekawostki o bocianie czarnym, ich zwyczajach gniazdowych, pokarmowych, lęgowych i zasięgu występowania.

Na razie w gnieździe jest obecny samiec, ale leśnicy mają nadzieję, że w ciągu najbliższych dni dołączy do niego samica. Samiec rozpoczął nawet nadbudowę gniazda, znosząc trawy i gałęzie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze na początku kwietnia powinna pojawić się samica, a w połowie kwietnia złożyć jaja. Po miesiącu od ich złożenia, powinny wykluć się młode ptaki.

W styczniu tego roku leśnicy i ornitolodzy odwiedzili dwa stałe miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. Gniazda przetrzymały zimę w dobrym stanie. W lutym w każdej z lokalizacji w głębi lasu, na wysokości około 20 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni. Cała operacja odbyła się, kiedy bocianów czarnych nie było jeszcze w kraju, zgodę na prace wyraziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi.

Warto dodać, że gniazdo na dębię było już obserwowane w 2018 r., w ubiegłym roku wykluły się cztery pisklęta. Dalsze losy jednego z nich (Lodki), dzięki lokalizatorowi, są dostępne na profilu łódzkiej dyrekcji LP.

Transmisja online z gniazda bocianów czarnych (Ciconia nigra), to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego – jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. Opiekunem naukowym projektu jest prof. dr hab. Piotr Zieliński z Uniwersytetu Łódzkiego.

Widziałeś ciekawe zachowanie bocianów? Zrób screen, wyślij z komentarzem na rzecznik@lodz.lasy.gov.pl. Najciekawsze umieścimy na stronie lodz.lasy.gov.pl/bociany czarne oraz www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku bocianów czarnych w Polsce było bardzo niewiele. W 1966 r. liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych.
W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody ocalono
i stworzono im odpowiednie warunki gniazdowania
.

Aktualnie szacuje się, że bociana czarnego w Polsce jest 1400-1600 par. Aż 90 proc. populacji zasiedla niziny i obszary wyżynne, a pozostała część Karpaty i Sudety. Obszar Polski jest położony w centrum zasięgu geograficznego tego gatunku w Europie, w kraju gniazduje blisko 25 proc. jego populacji w granicach UE.

Gatunek podlega ochronie ścisłej, a wokół gniazd bocianów czarnych Lasy Państwowe wyznaczają strefy ochronne. Dokładna lokalizacja gniazd jest objęta tajemnicą, by chronić ptaki przed intruzami. W program ochrony i monitoringu populacji gatunku zaangażowanych jest około tysiąc leśników w całej Polsce.