Ruszyła druga edycja akcji „Świeć blaskiem z odblaskiem”

W ponad 20 miejscach stolicy stanęły piękne naturalne choinki ubrane w odblaski. Ten mikołajkowy prezent, to efekt współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie i stołecznej Straży Miejskiej.
06.12.2017 | MACIEJ PAWłOWSKI, RZECZNIK PRASOWY RDLP W WARSZAWIE

W ponad 20 miejscach stolicy stanęły piękne naturalne choinki ubrane w odblaski. Ten mikołajkowy prezent, to efekt współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie i stołecznej Straży Miejskiej.

Drzewka stoją m.in. we wszystkich urzędach warszawskich dzielnic, a zawieszone na nich odblaski przeznaczone są dla mieszkańców i gości miasta. Każdy chętny przez najbliższe 5 dni (do 10 grudnia), może zdjąć z choinki odblask i przypiąć go do swojego ubrania, torebki czy plecaka. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych poruszających się po zmroku.

Nawet niewielki odblask umieszczony na elementach garderoby sprawia, że w czasie złej widoczności kierowca może nas zobaczyć już z odległości 130 – 150 m. Dla porównania pieszy nieposiadający elementów odblaskowych jest widoczny zaledwie z 20 – 30 m. - Warto zatem „Świecić blaskiem z odblaskiem” – przekonują organizatorzy.

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji w 2016 r. odnotowano aż 8461 wypadków, w których poszkodowani byli piesi. Zginęło w nich 868 pieszych, a 7 974 było rannych.

Do wypadków najczęściej dochodzi podczas jesienno-zimowych miesięcy, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona. W ubiegłym roku najwięcej pieszych zginęło bądź zostało rannych w grudniu – 143 osoby zginęły, a rannych zostało ponad tysiąc osób.
Niestety, do większości wypadków dochodzi na przejściach dla pieszych. Tylko w ciągu ubiegłego roku odnotowano ich aż 4074.

Partnerami tegorocznej akcji „Świeć blaskiem z odblaskiem” są m.in. Biuro Edukacji m.st. Warszawy, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Bądźmy Razem Bezpieczni, Fundacja Drogi Mazowsza, Fundacja Jednym Śladem, Grupa DEKRA w Polsce, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie oraz Teatr Kamienica.

Świerki przekazane przez RDLP w Warszawie pochodzą z plantacji choinkowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Jabłonna.