Ruszyła DREMA 2015

Ponad pół tysiąca firm bierze udział w 31. Międzynarodowych targach maszyn i narzędzi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego DREMA.
28.07.2017 | Jerzy Drabarczyk, „Głos Lasu”

Ponad pół tysiąca firm bierze udział w 31. Międzynarodowych targach maszyn i narzędzi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego DREMA.

Do Poznania na targi, które rozpoczęły się 6 października a potrwają do 9 października, zjechało się ok. 600 firm z 21 krajów z Europy i pozaeuropejskich oraz 20 tys. profesjonalistów z ok. 30 krajów reprezentujących przemysł drzewny meblowy . Wystawcy przedstawiają najnowsze produkty, technologie i usługi dla branż związanych z przetwórstwem i wyrobami z drewna, ale także producentów i dystrybutorów chemii do drewna i przemysłu meblarskiego, jak również producentów biomasy.

Na targach, oprócz firm i zakładów związanych z drzewnictwem, można znaleźć również ciekawą prezentację z zakresu leśnictwa. W tzw. Pawilonie Zielonym, co jest nowością tych targów, zaprezentowały się, organizując swoje stoisko, m.in. Lasy Państwowe, jeden z najważniejszych dostawców surowca dla przemysłu drzewnego w Polsce (LP pokrywają w blisko 90 proc. zapotrzebowania przemysłu).

Tematyka wystawy koncertuje się wokół lasu, odbieranego przez pryzmat podstawowych funkcji, które można poznać uruchamiając różne zmysły: obraz, dotyk, dźwięk. Celem prezentacji jest przedstawienie różnych aspektów funkcjonowania polskich lasów oraz pokazanie znaczenia zrównoważonej gospodarki leśnej. Zwiedzający mają okazję m.in. poznać chronione w Polsce gatunki drzew, dowiedzieć się jak funkcjonuje gospodarka leśna oraz w jaki sposób lasy są udostępniane społeczeństwu. Oprócz tego w Pawilonie Zielonym można zapoznać się m.in. z ekspozycją firm, stowarzyszeń i wydawnictw związanych z pozyskiwaniem i obróbką drewna, zorganizowano też spotkania kooperacyjne, co zapewniła Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego.

Natomiast w strefie nauki, doradztwa i dotacji, zorganizowanej przez portal Drewno.pl można było m.in. poszerzyć wiedzę na temat różnych rodzajów dotacji, nie tylko z Unii Europejskiej.

Po raz dziesięty Dremie towarzyszyły międzynarodowe targi komponentów do produkcji mebli Furnica oraz międzynarodowe targi materiałów obiciowych i komponentów do produkcji mebli tapicerowanych SoFA (organizowane po raz piąty). - Te trzy imprezy organizowane wspólnie to jedne z najważniejszych cykli wystawienniczych dla branży drzewnej i meblarskiej w Europie. Dzisiaj jesteśmy siódmym producentem mebli na świecie i czwartym w Europie - przypomniał witając przybyłych Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Drema to także miejsce różnego rodzaju spotkań i konferencji specjalistycznych. I tak Okręgowy Inspektor Pracy w Poznaniu, przy współudziale Lasów Państwowych, zorganizował spotkanie na temat ograniczania zagrożeń przy pozyskaniu drewna.
W programie znalazły się m.in. analiza śmiertelnych wypadków przy pracy w zakładach usług leśnych (na podstawie danych Państwowej Inspekcji Pracy), dobre praktyki w leśnictwie, a w tym jednolite zasady zamawiania usług leśnych w jednostkach LP, a także działania prewencyjne PIP dla ZUL-i oraz zasady udzielania pomocy ofiarom wypadków przy pracy.