Rozpoczęto sadzenie w lasach

Tegoroczna pogoda sprawiła, że prace zalesieniowe i odnowieniowe, zwłaszcza w nadleśnictwach górskich, zaczęły się później niż przed rokiem. W wyższych partiach wciąż zalega śnieg. Obecnie trwają prace w nadleśnictwach nizinnych, gdzie śniegu tej zimy było niewiele, natomiast w górach trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni.
28.03.2019 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Tegoroczna pogoda sprawiła, że prace zalesieniowe i odnowieniowe, zwłaszcza w nadleśnictwach górskich, zaczęły się później niż przed rokiem. W wyższych partiach wciąż zalega śnieg. Obecnie trwają prace w nadleśnictwach nizinnych, gdzie śniegu tej zimy było niewiele, natomiast w górach trzeba będzie poczekać nawet kilka tygodni.

Blisko 11 mln sadzonek trafi w tym roku do lasów Podkarpacia ze szkółek hodowlanych prowadzonych przez Lasy Państwowe. Będzie to głównie sosna (2,6 mln)  i buk  (3,1 mln), dużo będzie też dębów (1,8 mln) i jodeł (2,1 mln).

Większość sadzonek trafia do lasów państwowych, choć spora ich część zostanie posadzona też na prywatnych gruntach, przeznaczonych do zalesień, czy uzupełnień na istniejących już uprawach. W 2019 r. plan odnowień i zalesień w lasach Podkarpacia zakłada obsadzenie nowego lasu na powierzchni ponad 1,6 tys. ha.

Obecnie na 99 ha szkółek leśnych prowadzonych przez krośnieńską RDLP rośnie 28,3 mln sadzonek. Wśród nich 8,3 mln stanowią sadzonki jodły, 7,8 mln - buka, 3,7 mln - dębu i 4,9 mln - sosny. Dwa pierwsze gatunki dominują w górskiej części regionu, z kolei dąb i sosna najczęściej rosną  na terenach nizinnych województwa podkarpackiego.

Prawie 2,4 mln sadzonek to drzewka hodowane w systemie kontenerowym, około 4,5 mln w systemie tunelowym, zaś większość, czyli 21,4 mln dorasta na powierzchniach otwartych. Na leśnych szkółkach hodowane są też sadzonki rodzimych krzewów: bzu czarnego i koralowego, głogów, śliwy tarniny, kłokoczki południowej, trzmieliny, żarnowca miotlastego, leszczyny, derenia, kaliny i jałowca. Służą one wzbogaceniu różnorodności przyrodniczej lasów, głównie poprzez wprowadzanie podszytów.

Podkarpaccy leśnicy od lat preferują naturalne odnawianie się lasu, dokonując cięć prześwietlających i odsłaniających młode pokolenie drzew. W ten sposób odnawia się przede wszystkim lasy jodłowe i bukowe, zwłaszcza te położone na pogórzach i w górach.

Coraz większa wydajność hodowli sadzonek w kontenerach i tunelach umożliwia zmniejszenie powierzchni szkółek leśnych. Brakuje również powierzchni gruntów Skarbu Państwa przeznaczonych do zalesień, a odnawianie lasu dokonywane jest przez wykorzystanie naturalnej witalności drzewostanów.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw, które gospodarują na powierzchni 418 tys. ha. W południowo-wschodniej Polsce lesistość wynosi 37 proc. Od zakończenia drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.

Natomiast na terenie całego kraju lasy zajmują już ponad 30 proc. Warto wiedzieć, że w miejscu jednego wyciętego drzewa sadzi się ok. 15 nowych drzewek. Ponadto, w polskich lasach systematycznie zwiększa się udział gatunków liściastych. Skład gatunkowy uprawy leśnej jest bowiem dokładnie zaplanowany i ma ścisły związek z żyznością i wilgotnością siedliska.

Prace ruszyły także w innych dyrekcjach regionalnych Lasów Państwowych. Nadleśnictwa z terenu pilskiej dyrekcji LP odnowią i zalesią 3167 ha, posadzą 27 mln młodych drzewek i krzewów. Tamtejsi leśnicy planują także odnowienia naturalne - głównie sosny - na powierzchni 68 ha.

Ponadto nadleśnictwa wykonują tzw. poprawki uzupełniając nowymi sadzonkami miejsca, w których posadzone w latach poprzednich drzewka z różnych powodów nie urosły. Tegoroczne poprawki są prowadzone na powierzchni 240 ha, a na ich wykonanie wykorzystanych zostanie 2 mln sadzonek.

W lasach RDLP w Łodzi łącznie zostanie odnowionych ponad 2 605 ha, a ponad 10 ha będzie zalesionych. W tamtejszych 19 szkółkach przygotowano również niemal 42 mln sadzonek.

Natomiast nadleśnictwa z lubelskiej dyrekcji LP zalesią 5, 22 ha, a odnowią lasy na powierzchni ponad 3108 ha, w tym odnowienia naturalne są planowane na 260 ha. W 37 szkółkach lubelskiej dyrekcji LP do posadzenia czeka ok. 42 mln sadzonek.

Informacje o zalesianiach pojawiają się także na stronach i profilach nadleśnictw. Tylko w białostockim Nadleśnictwie Giżycko leśnicy posadzą drzewa i krzewy na powierzchni ponad 217 ha. Przygotowano ponad 1 mln 319 tys. sadzonek, piętnastu gatunków drzew i krzewów. Celowo, uwzględniając potrzeby zwierząt i ptaków żyjących w lasach sadzone będą głogi i jabłonie. Skład gatunkowy młodego pokolenia drzew uwzględnia wymagania siedliskowe drzew. Głównymi sadzonymi gatunkami są: sosna (40,6 proc.), dąb (30 proc.) oraz świerk (10,2 proc.). W sadzonych lasach nie zabraknie też innych gatunków, np. brzozy, olchy, buka, graba czy lipy.

W poznańskim Nadleśnictwie Włoszakowice zostanie posadzonych ponad milion małych drzewek, na 136 ha powierzchni, czyli 194 boisk piłkarskich. Najwięcej zostanie posadzonej sosny, w tym roku będzie to ponad 700 tys. Oprócz sosny do włoszakowickich lasów trafią też dęby, buki i brzozy.

W kolejnym poznańskim nadleśnictwie, Nadleśnictwo Antonin, zaplanowano odnowienia na powierzchni 126 ha. Z tego niemal 60 ha będą to odnowienia naturalne.