Rowerowa „Wolność" w pilskich lasach

Prawie 600 osób uczestniczyło w Leśnym Rajdzie Rowerowym, którego trasy zostały wytyczone w lasach dyrekcji LP w Pile. Równocześnie odbyła się inauguracja trasy rowerowej „Wolność jest w naturze” w Nadleśnictwie Lipka.
28.07.2017 | Grażyna Wolska, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Prawie 600 osób uczestniczyło w Leśnym Rajdzie Rowerowym, którego trasy zostały wytyczone w lasach dyrekcji LP w Pile. Równocześnie odbyła się inauguracja trasy rowerowej „Wolność jest w naturze” w Nadleśnictwie Lipka.

W sobotni poranek 5 września z terenu sześciu nadleśnictw: Zdrojowa Góra, Lipka, Okonek, Złotów, Płytnica, Jastrowie wyruszyły grupy rowerzystów, którzy zmierzali do Buczka Małego niedaleko Lipki, gdzie znajdowała się meta rajdu. Na rowery wsiedli dorośli i młodzi cykliści, często były to całe rodziny oraz grupy znajomych czy członkowie klubów i bractw rowerowych. Mieli do przejechania po kilkadziesiąt kilometrów leśnymi ścieżkami. Przewodnikami grup byli leśnicy, którzy wytyczyli trasy po terenach atrakcyjnych pod względem widokowym.

- W rajdzie każdy może brać udział, zarówno rowerzysta doświadczony jaki i początkujący. Różny jest bowiem stopień trudności tras. Na odcinku, który rozpoczynał się w Okonku jechał 6-letni chłopiec, który sobie świetnie radził – mówi Janusz Grabowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka, a zarazem komandor rajdu.

Największym wyznawaniem dla organizatorów imprezy jest zapewnienie bezpieczeństwa na trasach, szczególnie podczas przejazdów kilkudziesięcioosobowych grup przez drogi publiczne.

Podczas finału rajdu rozegrano konkursy, w których uczestniczyli reprezentanci nadleśnictw biorących udział w imprezie. Najlepsza w rywalizacji okazała się grupa jadąca trasą z Nadleśnictwa Jastrowie.

Tego samego dnia odbyła się inauguracja trasy „Wolność jest w naturze 2015” w Nadleśnictwie Lipka. Jako pierwsi 28-kilometrową oznakowaną trasą przejechali cykliści biorący udział we wspomnianym rajdzie. Szlak zaczyna się i kończy na leśnym parkingu w Lipce.

- Trasę rowerową przygotowaliśmy dla osób w różnym wieku, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Chcieliśmy, aby przebiegał on nie tylko po atrakcyjnych terenach leśnych, ale także aby jego użytkownicy zobaczyli interesujące miejsca w okolicy – mówi Janusz Grabowski z Nadleśnictwa Lipka.

Rowerzyści będą mogli zobaczyć zabytkowy park z pomnikami przyrody i dobrze zachowanego grodziska wczesnośredniowiecznego w Małym Buczku, a także zabytkowe szachulcowe kościoły w Wielkim Buczku i Batorowie.

Na trasie zostały zlokalizowane też obiekty turystyczne, np. ścieżka edukacyjna, wiaty turystyczne, miejsce na ognisko oraz plac zabaw.

„Wolność jest w naturze 2015” to kontynuacja wspólnej akcji Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych promującej infrastrukturę turystyczno- rekreacyjną na terenach leśnych. Tegoroczna edycja ma na celu popularyzację turystyki rowerowej poprzez wykorzystanie sieci leśnych dróg pożarowych. Trasy powstaną na terenie wszystkich regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.