Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach

Już od kilku dni są notowane coraz wyższe temperatury powietrza. Tym samym wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach.
07.06.2019

Już od kilku dni są notowane coraz wyższe temperatury powietrza. Tym samym wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach.

Leśnicy od kilku dni coraz częściej informują o pożarach wybuchających w lasach. Zaledwie trzy dni temu, 4 czerwca w lasach Nadleśnictwa Toruń spłonęło ponad 2 ha młodników, natomiast w Nadleśnictwie Włocławek ktoś prawdopodobnie podpalił las w czterech różnych miejscach. Następnego dnia, 5 czerwca pożar został zauważony okolicach Barbarki, niedaleko Torunia. W tym przypadku też prawdopodobnie doszło do podpalenia.

We wszystkich tych przypadkach niezbędna była pomoc straży pożarnej, a także użycie samolotu i śmigłowca, którym dysponują leśnicy.

Mapa zagrożenia pożarowego lasu

Leśnicy obawiają się, że czerwiec może być równie tragiczny jak kwiecień, kiedy lasy administrowane przez Lasy Państwowe płonęły aż 1249 razy. Podczas kwietniowych pożarów spłonęło niemal 620 ha lasów.

Tylko w ciągu jednego dnia, 23 kwietnia w Nadleśnictwie Opoczno (RDLP w Łodzi) spłonęło ponad 48 ha lasu. Tego samego dnia, w Nadleśnictwie Dąbrowa (RDLP w Toruniu) spaleniu uległo ponad 32 ha.

Od początku roku w lasach pod zarządem LP zanotowano 1568 pożarów, a we wszystkich lasach (bez względu na rodzaj własności) było ich 4905.

Na szczęście deszczowy maj przyniósł chwilową ulgę. Niestety, kilku dni wyższych temperatur, brak opadów i wiatr powodują dosyć szybką utratę wilgotności, a ściółka w lasach znów staje się coraz suchsza.

Dlatego leśnicy apelują o ostrożność podczas spacerów i wycieczek do lasu.  Proszą również o czujność i zgłaszanie zagrożeń. Wystarczy zadzwonić do Punktu Alarmowo-Dyspozycyjnego nadleśnictwa lub do Państwowej Straży Pożarnej na numer alarmowy 112!