Rada Naukowa Leśnictwa o Puszczy Białowieskiej

Szefowa Gabinetu Politycznego Prezes Rady Ministrów Elżbieta Witek i prof. Janusz Sowa z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawili efekty prac ekspertów z Rady Naukowej Leśnictwa dotyczące przyszłości Puszczy Białowieskiej.
28.06.2016 | KPRM

Szefowa Gabinetu Politycznego Prezes Rady Ministrów Elżbieta Witek i prof. Janusz Sowa z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawili efekty prac ekspertów z Rady Naukowej Leśnictwa dotyczące przyszłości Puszczy Białowieskiej.

Dzisiaj mamy martwy las – zaznaczył przewodniczący Rady prof. Janusz Sowa. Wyjściem jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika – dodał.

Relacja z konferencji dostępna jest tutaj

Minister Witek mówiła, że w sprawie Puszczy Białowieskiej nie można czekać. Z inicjatywy premier Beaty Szydło 18 lutego 2016 r. powołana została Rada Naukowa Leśnictwa, która skupia niezależnych ekspertów doradzających w zakresie gospodarowania polskimi lasami. Jak podkreśliła minister, grupa naukowców miała ocenić jaki jest stan i perspektywy Puszczy Białowieskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowane zostały efekty pracy tego zespołu badaczy, którzy dokonali wizji lokalnej Puszczy

-To, co zobaczyłem w Puszczy Białowieskiej przeraziło mnie i nas wszystkich – powiedział prof. Janusza Sowa. -Ten cud przyrody, powstały na skutek działalności człowieka, umiera na naszych oczach. Co gorsza, na skutek błędnych decyzji człowieka – wyjaśnił. Profesor omówił stan niszczenia Puszczy, który jego zdaniem jest bardzo duży. Problemy związane z obumieraniem drzew nie są jedynymi, które dotykają ten obszar, bo fauna, która dotychczas znajdowała w nim schronienie i pożywienie zaczyna zanikać.

Przewodniczący Rady podkreślił, że obecna degradacja Puszczy jest wynikiem błędnych decyzji podejmowanych w listopadzie 2011 roku. Te niewłaściwe działania związane były m.in. z pozostawieniem drzew, które uległy zniszczeniu podczas porywistych wiatrów, co dało początek gradacji. Ponadto, problemem jest także tzw. „etat cięć”, który ogranicza działania leśników.

- Wyjściem w tej chwili jest podjęcie działań, które ograniczą gradację kornika – mówił profesor Sowa, podkreślając, że to da możliwość uratowania zdewastowanych drzewostanów świerkowych i sosnowych.

Rada Naukowa Leśnictwa przygotowała dla premier Beaty Szydło raport nt. stanu Puszczy Białowieskiej. Profesor Sowa mówił, że zawarte zostały w nim informacje o przyczynach problemów oraz wskazania w jaki sposób przeciwdziałać niszczeniu Puszczy. Rekomendacje dotyczą np. zmian w prawie, które umożliwią sprawniejsze działania leśników. Profesor podkreślił, że ratowanie Puszczy jest również ważne ze względu na rozwój regionu, bo to miejsce które daje utrzymanie wielu osobom mieszkającym w jej pobliżu.