Puszcza Białowieska coraz częściej płonie

Kolejny pożar w Puszczy Białowieskiej. W miniony weekend strażacy walczyli z pożarem lasu w Nadleśnictwie Hajnówka. Obecnie w lasach, mimo opadów deszczu, nadal jest bardzo sucho.
02.07.2019 | Nadleśnictwo Hajnówka

Kolejny pożar w Puszczy Białowieskiej. W miniony weekend strażacy walczyli z pożarem lasu w Nadleśnictwie Hajnówka. Obecnie w lasach, mimo opadów deszczu, nadal jest bardzo sucho.

W niedzielne południe, 30 czerwca, w leśnictwie Łozice zapaliła się ściółka leśna na powierzchni 10 arów. Tylko dzięki szybko i sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej ogień nie rozprzestrzenił się w koronach drzew.

W Puszczy Białowieskiej znajduje się ponad 6 751 800 ton martwego drewna.

W akcji gaśniczej wzięły udział jednostki Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie, Werstoku i Mochnatem. Do gaszenia pożaru zużyto 28 tys. litrów wody.

- Dzięki systematycznym ćwiczeniom, w które zaangażowane są wszystkie służby utrzymujemy sprawność, która pozwala szybko wykrywać i zwalczać pożary, których w Puszczy Białowieskiej jest coraz więcej – mówi Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Hajnówka. - Ostatni pożar pokazuje jak niebezpiecznie jest w Puszczy Białowieskiej. Wysokie temperatury, przesuszona ściółka, brak opadów, a do tego ogromna ilość martwego drewna to istotne czynniki, które istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru.

 

To kolejny pożar w Nadleśnictwie Hajnówka w ciągu tygodnia, niestety kolejny w tym roku w Puszczy Białowieskiej. W tym roku strażacy walczyli już z czterema pożarami.

 

Monitorowany stopień zagrożenia pożarowego w Puszczy Białowieskiej w pierwszej połowie 2019 r.

 Wykres 1.jpg

Wykres 2.jpg

 

Przedstawione wykresy prezentuje wykonane pomiary i wskazania na poziom zagrożenia pożarowego. W czerwcu na 30 wykonanych pomiarów aż 28 wskazań (93,33 proc.) dotyczyło istotnego ryzyka pożarowego, to oznacza, że 16 razy wskazano średnie zagrożenie pożarowe, a 12 razy wskazano duże zagrożenie pożarowe, co stanowi odpowiednio 53,33 proc. i 40 proc. wskazań.
Obserwowany poziom zagrożenia w czerwcu pokazuje średnie zagrożenie z tendencją do dużego zagrożenia pożarowego dla Puszczy Białowieskiej. Zaprezentowane poniżej dane przygotowano na podstawie danych z bazy Instytutu Badania Leśnictwa.

 

Niestety od początku roku polskie lasy wielokrotnie płonęły. Z pierwszymi pożarami służby walczyły już w styczniu, jak wynika z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, wtedy odnotowano ich 30. Kolejne miesiące były jeszcze bardziej tragiczne. W kwietniu ogień pojawił się w lasach ponad 3600 razy (!),  a w czerwcu ponad 1600 razy. Łącznie od początku roku lasy, niezależnie od rodzaju własności, ogień niszczył 6521 razy.

Natomiast w lasach zarządzanych przez LP od początku roku odnotowano 2017 pożarów, łącznie spłonęło ponad 766 ha.