Przewodnicy w lesie

Podkarpacie już po raz dziewiąty gościło uczestników Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych PTTK. Tym razem zjazd odbył się pod hasłem „NATURAlnie LAS - misja leśnika i przewodnika".
12.02.2019 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Podkarpacie już po raz dziewiąty gościło uczestników Ogólnopolskiego Forum Przewodników Turystycznych PTTK. Tym razem zjazd odbył się pod hasłem „NATURAlnie LAS - misja leśnika i przewodnika".

Aż 120-osobowa grupa uczestników rozpoczęła forum, w tym roku trwało ono od 8 do 10 lutego, od spotkania w Nadleśnictwie Stuposiany. Prelekcje tematyczne przeprowadzili leśnicy będący jednocześnie przewodnikami beskidzkimi. Edward Marszałek, rzecznik krośnieńskiej dyrekcji LP zaprezentował „Dzieje leśnictwa w regionie”, zaś Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko omówił problematykę udostępniania lasu i korzystania z jego dobrodziejstw, społecznych i kulturowych funkcji lasu, jak również problemy związane z szeroko pojętą ochroną przyrody.

To nie jedyne zagadnienia, które omawiano podczas forum. Uczestnicy spotkania dyskutowali także o szkoleniach i egzaminowaniu przewodników PTTK oraz nowatorskim formom i metodom pracy przewodnika.

W kolejnych dniach przewodnicy mogli skorzystać z leśnych wycieczek tematycznych, wejścia na Brenzberg, wizyty w zagrodzie żubrów i muzeum wypału węgla drzewnego, poznać różne aspekty łowiectwa w górach. Niektórzy uczestnicy wzięli udział w narciarskim biegu „Tropem żubra" – pozostali stanowili najliczniejszą grupę kibiców. Niektórzy skorzystali z wycieczki na nartach leśnymi trasami i na taras widokowy Pichurów, czyli do miejsca uwiecznionego w serialu „Wataha".

– Jesteśmy bardzo wdzięczni leśnikom za zaangażowanie, bo dzięki niemu mogliśmy zaprezentować gościom z całej Polski nasz region w takiej pigułce „forte” - mówi Artur Kowalczyk, szef sanockich przewodników PTTK, główny organizator Forum. - Dla wielu uczestników to był bardzo kształcący wyjazd, bo perfekcyjnie przygotowany od strony merytorycznej. Mamy zupełnie nowe spojrzenie na las, który jest sam w sobie krajoznawczą atrakcją, wciąż przez nas za słabo rozumianą i wykorzystywaną.

Współpraca nadleśnictw z organizacjami przewodnickimi ma już wieloletnią tradycję. Jej najmocniejszym akcentem są coroczne spotkania szkoleniowe organizowane przez nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie.