Poznawanie tajemnic ptaków z prof. Sokołowskim

Lasy Państwowe wznowiły w postaci audiobooka fascynującą do dziś książkę prof. Jana Sokołowskiego „Tajemnice ptaków".
14.09.2017 | ELżBIETA TRZONEK, LEśNE STUDIO FILMOWE

Lasy Państwowe wznowiły w postaci audiobooka fascynującą do dziś książkę prof. Jana Sokołowskiego „Tajemnice ptaków".

Znany i ceniony ornitolog, przyrodnik, zoolog w niezwykle ciekawy sposób przedstawia swoje badania i obserwacje, dotyczące ptaków. Rozprawia o psychologii zwierząt, zastanawia, czy ptaki znają się wzajemnie, czy ziewają, czego najbardziej się boją, jak się bawią. Pokazuje też warsztat malarski ptaków:

Znany wśród entomologów poznańskich introligator Józef Zimny pokazywał mi pewnego razu swoje bogate zbiory. Kiedy podziwialiśmy piękny rysunek i barwy motyli, tak świetnie dopasowane do kształtu skrzydeł, Zimny, który jako wyłącznie praktyk zachował świeże spojrzenie na przyrodę, powiedział z przekonaniem: „Mnie nie tylko zdumiewają kolory, ale jeszcze bardziej to, skąd natura bierze lub jak potrafi zrobić te wszystkie farby, jakie są jej potrzebne, bo można mieć talent i piękne pomysły, ale bez odpowiednich farb i narzędzi żaden artysta niczego nie stworzy.”

Audiobook jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym

Od czasu tej rozmowy przy każdym spojrzeniu na ubarwienie zwierząt nasuwa mi się myśl, jaki jest w istocie artystyczny warsztat malarski, którym przyroda dysponuje z tak wielką łatwością i zdumiewającymi wynikami? Podstawa materialna barw, widocznych w upierzeniu ptaków, została poznana już dość dokładnie. Niemal wszystkie barwy istnieją na podłożu tylko dwóch barwników oraz specjalnej struktury piór.

Audiobook to niespełna 14 godzin słuchania fascynujących opowiadań prof. Sokołowskiego. Płyta została wydana w albumowej oprawie.
W 28-stronnicowej książeczce znajdują się fragmenty tekstów z książki tradycyjnej oraz szkice, ryciny i akwarele Jana Sokołowskiego.

Jak napisał w przedmowie do tego wydania prof. Andrzej Bereszyński Profesor Jan Bogumił Sokołowski – autor niezliczonych dzieł, w tym „Tajemnic ptaków”, wywarł ogromny wpływ na kilka pokoleń i może odpoczywać spokojnie. Spokojnie i godnie, bo ukształtował właściwy stosunek człowieka do świata ojczystej przyrody i ptaków. Ptaków, które choć żyją coraz bliżej nas, wciąż jeszcze mają swoje nieodkryte tajemnice.