Poturbowany bóbr trafił w bezpieczne miejsce

Leśniczy z leśnictwa Zielona zaopiekowali się poturbowanym bobrem. Na szczęście obrażenia nie zagrażały życiu zwierzęcia.
21.05.2019 | PIOTR WNUK, MILENA PLONA, NADLEśNICTWO DWUKOłY

Leśniczy z leśnictwa Zielona zaopiekowali się poturbowanym bobrem. Na szczęście obrażenia nie zagrażały życiu zwierzęcia.

Więcej o ochronie bobrów i ich zwyczajach w magazynie „Echa Leśne" 

Bóbr siedział skulony przy wjeździe posesji w  miejscowości Zielona. Po wstępnych oględzinach stwierdzono, że prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone przez samochód.

Obrażenia jakich doznał bóbr były powierzchowne i nie zagrażały życiu zwierzęcia. Ponieważ bóbr znajdował się daleko od swojego naturalnego środowiska, zdecydowano o jego przetransportowaniu do najbliższej rzeki.

O pomoc w transporcie zostali poproszeni pracownicy gminy w Kuczborku-Osadzie, którzy dysponują odpowiednią klatką. Bóbr wędrowiec bezpiecznie trafił do swojej ostoi.

Bóbr europejski (Castor fiber) w Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej. Ten największy europejski gryzoń został objęty ochroną w 1952 r.  Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. odnotowano ok. 125 tys. bobrów, czyli od 2000 r. populacja zwiększyła się o 409 proc.