Porozumienie dla bezpieczeństwa harcerzy

Lepsza komunikacja z harcerzami przebywającymi na obozach i większe ich bezpieczeństwo - to cel porozumienia zawartego służbami państwowymi, w tym leśnikami, a organizacjami harcerskimi.
22.06.2018 | Tomasz Esman

Lepsza komunikacja z harcerzami przebywającymi na obozach i większe ich bezpieczeństwo - to cel porozumienia zawartego służbami państwowymi, w tym leśnikami, a organizacjami harcerskimi.

W siedzibie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podpisano protokół uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa w obozach harcerskich pod namiotami. – Cieszę się, że prace, które trwały kilka miesięcy zostały sfinalizowane. – mówiła harcmistrzyni Anna Nowosad, naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. Protokół jest efektem obrad wielu instytucji. Głównym celem przyjętego dokumentu jest wypracowanie procedur, które poprawią bezpieczeństwo osób przebywających na obozach w lasach.

Na problem należało spojrzeć nie tylko pod kątem bezpieczeństwa dla ludzi, ale także bezpieczeństwa lasu i jego mieszkańców oraz bezpieczeństwa pożarowego. Tak wiele wątków wymagało wypracowania ścisłych procedur, które zminimalizują ryzyko wypadków. – Zależało nam na tym, żeby potwierdzić, że obozy harcerskie są organizowane w sposób bezpieczny oraz że wiemy jak je dobrze zorganizować. – dodawała harcmistrzyni.

Protokół uzgodnień składa się z czterech części. Pierwsza z nich reguluje obowiązki harcerzy i służb w trakcie przygotowania do obozu. W drugiej części przedstawiono procedury, które obowiązują podczas trwania obozu. Z kolei trzecia część została poświęcona wytycznym według których należy postępować w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Ostatnia reguluje metodę wdrożenia ustaleń.

W pracach nad tworzeniem dokumentu udział brało wiele instytucji. Ze strony służb państwowych w pracach nad dokumentem brały udział Państwowa Straż Pożarna, Policja, Lasy Państwowe oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Przedstawiciele zrzeszeń harcerskich reprezentowali 7 różnych instytucji. – Chciałbym podziękować wszystkim służbom. Dzisiejsze porozumienie pokazuje, że potrafimy działać razem – zaznaczał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Jak mówił przedstawiciel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, zaangażowanie włożone w tworzenie dokumentu pokazuje, że państwu zależy na istnieniu harcerstwa i bezpieczeństwie osób przebywających na obozach.- Jednak zawsze istnieje pewne ryzyko, dlatego ważne jest, żeby zachowywać zdrowy rozsądek - mówił.

– Niestety żaden dokument nie gwarantuje bezpieczeństwa. W ten sposób możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia. Mam jednak nadzieję, że w tym roku dla wszystkich wakacje będą bezpieczne – mówił komendant główny Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski.