Popularne lekcje z leśnikami

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w listopadowej akcji edukacyjnej przeprowadzonej przez leśników z terenu RDLP w Lublinie.
28.07.2017 | Ewa Szary, RDLP w Lublinie

Ponad 3 tys. osób wzięło udział w listopadowej akcji edukacyjnej przeprowadzonej przez leśników z terenu RDLP w Lublinie.

Przez cały miesiąc leśnicy z RDLP w Lublinie i 24 nadleśnictw prowadzili cykl zajęć edukacyjnych „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Odwiedź nas i zrozum Las”. W listopadową akcję było zaangażowanych 79 leśników. 

Odbywały się one w ośrodkach kultury, świetlicach, bibliotekach, domach kultury oraz salach edukacji leśnej i szkołach. 

Jak wynika z „Raportu z działalności edukacyjnej Lasów Państwowych” w 2015 r. niemal 2,2 mln osób uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych. Zajęć terenowych i wycieczek z przewodnikiem przeprowadzono ponad 14 tys. Średnio, w ciągu roku jedno nadleśnictwo przeprowadza aż 33 zajęcia terenowe. Wszystkie spotkania prowadzone przez leśników i Lasy Państwowe są bezpłatne.

Te bezpłatne spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Chętnie uczestniczono w warsztatach i wykładach przygotowanych przez leśników. Tematyka zajęć dotyczyła m.in. pracy leśnika, gospodarki leśnej czy drewna jako najcenniejszego i odnawialnego surowca. Mówiono również o mieszkańcach lasu, o ich tropach i śladach czy o leśnych skarbach.

Edukacja społeczeństwa jest jednym z elementów pracy współczesnych polskich leśników. To właśnie edukacja leśna prowadzona przez pracowników Lasów Państwowych wypełnia lukę w formalnej przyrodniczej edukacji społeczeństwa. Dzięki takim spotkaniom coraz więcej osób ma świadomość ogromnych korzyści, jakie daje zrównoważona gospodarka leśna, ochrona przyrody, a także rozsądne obcowanie z naturą.