Ponad połowa życia dla lasów i leśnictwa

Po blisko czterdziestoletniej pracy dla lasów i polskiego leśnictwa na emeryturę przeszedł Tomasz Grądzki, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami Leśnymi DGLP.
01.04.2014 | JERZY DRABARCZYK, CILP

Po blisko czterdziestoletniej pracy dla lasów i polskiego leśnictwa na emeryturę przeszedł Tomasz Grądzki, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami Leśnymi DGLP.

Uroczyste pożegnanie, z udziałem wiceministra środowiska Janusza Zaleskiego oraz dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka, jak również kolegów i współpracowników odbyło się 31 marca w siedzibie DGLP w Warszawie.

Tomasz Grądzki otrzymał z rąk Adama Wasiaka, dyrektora generalnego LP Złoty Kordelas Leśnika Polskiego.

Gratulacje i podziękowania za długoletnią pracę w imieniu kierownictwa LP, pracowników DGLP oraz własnym składał Tomaszowi Grądzkiemu dyrektor Adam Wasiak. - Leśnictwo wybrał Pan jako swoje powołanie, poświęcając mu całe swoje życie zawodowe. W okresie tym przeszedł Pan pełną ścieżkę zawodową, począwszy od stażysty i leśniczego w Nadleśnictwie Susz, poprzez stanowiska leśniczego, nadleśniczego w Nadleśnictwie Borki. W DGLP był Pan związany z hodowlą lasu, stając się w tej dziedzinie ekspertem i autorytetem. Uwieńczeniem Pańskiej drogi zawodowej było objęcie stanowiska naczelnika Wydziału Gospodarowania Ekosystemami Leśnymi, co stanowiło wyraz uznania i zaufania dla Pańskiej wiedzy i profesjonalizmu - podkreślał.

Mówiąc o zasługach dyrektor generalny LP przypomniał wkład T. Grądzkiego wniesiony w tworzenie regulacji dotyczących prowadzenia gospodarki leśnej na podstawach ekologicznych, doskonalenia metodyki inwentaryzacji odnowień naturalnych, wdrażania nowych technologii produkcji sadzonek metodą kontenerową. - To Pan przyczynił się również do powstania Leśnego Banku Genów, jednego z nielicznych tego rodzaju obiektów na świecie służącego ochronie leśnych zasobów genowych – zaznaczył Adam Wasiak. Życząc zdrowia i pomyślności dodał: - Z pewnością zostanie Pan zapamiętany jako, nie tylko wysokiej klasy specjalista w swojej dziedzinie, ale również wspaniały kolega i osoba, która swoim pogodnym usposobieniem wpływała pozytywnie na atmosferę pracy.

Do gratulacji i życzeń dołączył wiceminister Janusz Zaleski: - Zawsze znakomicie nam się razem pracowało kiedy pochylaliśmy się nad hodowlą lasu - królową nauk leśnych, której byłeś i jesteś królem.

Dziękując, Tomasz Grądzki  powiedział, że życie składa się z mniej lub bardziej ważnych etapów. - Dla mnie przejście na emeryturę jest decyzją bardzo ważną. Z pewnością będę starał się nie tracić kontaktów lasem, bo przecież jest to więcej niż połowa mojego życia.