Pobiegli „Tropem żubra"

Ponad ośmiokilometrową trasę mieli do pokonania uczestnicy pierwszej letniej edycji Biegu "Tropem Żubra" rozegranej 14 maja w Mucznem.
28.06.2016 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Ponad ośmiokilometrową trasę mieli do pokonania uczestnicy pierwszej letniej edycji Biegu "Tropem Żubra" rozegranej 14 maja w Mucznem.

Okazało się, że ścieżki spacerowe i trasy narciarskie są znakomitą areną zmagań dla miłośników biegania w naturze. Padający deszcz i fragmenty błotnistej trasy dodawały uroku rywalizacji. Zawodnicy przebiegali też wzdłuż ogrodzenia pokazowej zagrody żubrów, zatem ci, którzy traktowali bieg jako zabawę, przystawali, żeby przyjrzeć się tym królewskim zwierzętom.

W Nadleśnictwie Stuposiany istnieje osiem ścieżek edukacyjnych i ponad 20 km tras narciarskich, dostępnych również latem.

Zawody otworzył Tomasz Baran, prezes Stowarzyszenia Bieszczadzkie Trasy Narciarskie, które wraz z Nadleśnictwem Stuposiany było współorganizatorem imprezy. Sygnał do startu dał nadleśniczy Jan Mazur.

Na listach startowych było 60 nazwisk, ostatecznie zawody ukończyło 48 zawodników. Na mecie bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy reprezentujący MKS Halicz z Ustrzyk Dolnych. Wśród kobiet wygrała Maria Domiszewska z czasem 39 minut i 49 sekund. To jedna z najlepszych biegaczek polskich w kategorii wiekowej powyżej 50 roku życia. Z kolei jej syn Ignacy Domiszewski, najlepszy wśród mężczyzn, trasę pokonał w 31 minut.

Dzieci rywalizowały na dystansie jednego kilometra. Tu również triumfowali zawodnicy MKS Halicz. Pierwsza z dziewczynek do mety dobiegła 11-letnia Alicja Matiasik z czasem 4 minuty i 26 sekund, a najlepszy wśród chłopców był 12-latek, Kamil Zabłocki, który pętlę przebiegł w 4 minuty i 14 sekund. Najlepszą wśród leśniczek była Anna Wiercińska z Nadleśnictwa Lutowiska, zaś spośród leśników Tomasz Baran z Nadleśnictwa Stuposiany. Wśród najmłodszych uczestników rozlosowano nagrody. Atrakcją specjalną była możliwość przejażdżki bryczką po okolicy Mucznego.

- Zapraszamy do biegania w Mucznem o każdej porze roku, tym bardziej, że już za kilka miesięcy czynne będzie Centrum Promocji Leśnictwa, które daje duże możliwości poznawania tajemnic lasu i wypoczynku na łonie natury - zachęcał nadleśniczy Jan Mazur, podsumowując imprezę.  

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.