Po raz kolejny ruszyła budowa domków dla jeży

W czwartek 13 września na Rynku w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA zainaugurowała kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Kup deskę”. Podczas akcji uczniowie dowiedzieli się jak pomagać jeżom i budowali dla nich specjalne drewniane domki. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.
13.09.2018 | FUNDACJA EKOLOGICZNA ARKA

W czwartek 13 września na Rynku w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna ARKA zainaugurowała kolejną edycję ogólnopolskiej akcji „Kup deskę”. Podczas akcji uczniowie dowiedzieli się jak pomagać jeżom i budowali dla nich specjalne drewniane domki. Partnerem akcji są Lasy Państwowe.

W ramach akcji Fundacja Ekologiczna ARKA chce budować domki dla jeży oraz pomagać miłośnikom tych zwierząt w opiece nad nimi. Dodatkowo będzie prowadzić edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży.        

Kolejne akcje odbędą się w Krakowie, Katowicach i Opolu.                                                                                                       

- Nasza akcja to ciekawy pomysł na prowadzenie konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt, z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. Natomiast jeże to pożyteczne zwierzęta, zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków.

- W ramach akcji dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – podsumowuje Owczarz.

Dokąd tupta noca JEŻ ciemniejsza.jpg

 

Fundacja ARKA  planuje jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych tym tematem placówkach oświatowych. Fundacja chce także pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece nad nimi.

Na stronie www.kupdeske.pl znajdują się informacje, z których mogą korzystać osoby prywatne oraz placówki oświatowe angażujące się w akcję. Jest tam umieszczona instrukcja jak samemu można zbudować „upcyklingowy domek” dla jeża przygotowana przez Karinę Haczek.

Dla pierwszych 20 placówek oświatowych, które zgłoszą chęć udziału w akcji Fundacja Ekologiczna Arka przygotowała prezent (należy napisać na adres: w.owczarz@fundacjaarka.pl). Otrzymają one darmowe materiały edukacyjne oraz jeden z 20 domków dla jeży lub budek dla ptaków do samodzielnego zbudowania na lekcji.