Pierwsze efekty przedsięwzięć leśno-samorządowych [wideo]

Właśnie podsumowano pierwszy etap pilotażowego programu leśno-samorządowego w powiecie biłgorajskim. W trakcie uroczystej sesji w Potoku Górnym do użytku również oddano zmodernizowaną drogę powiatową.
13.12.2016 | Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie

Właśnie podsumowano pierwszy etap pilotażowego programu leśno-samorządowego w powiecie biłgorajskim. W trakcie uroczystej sesji w Potoku Górnym do użytku również oddano zmodernizowaną drogę powiatową.

Projekt umożliwia realizację wspólnych działań Lasów Państwowych z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia i doskonalenia infrastruktury leśnej. Pierwszą inwestycją nowatorskiego programu opracowanego przez LP była modernizacja ponad 2 km drogi powiatowej Gózd Lipiński – Potok Górny, znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Lasy Państwowe wsparły inwestycję kwotą ponad 1,2 mln zł.

W uroczystym otwarciu zmodernizowanego odcinka wziął udział dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel. – Cieszymy się, że Lasy Państwowe zaczęły inwestować i pomagać samorządom. Powiat biłgorajski zainkasował aż 44 procent wszystkich środków, które przeznaczono w kraju na realizację tego projektu –  podsumował Jerzy Sądel. 

Kilka dni temu oddano także wyremontowane mosty w RDLP w Krośnie. 

Według dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego wspomaganie administracji publicznej i samorządowej jest jednym z obowiązków Lasów Państwowych. - Nie może być mowy o rozwoju terenów niezurbanizowanych jeżeli te tereny są nieudrożnione. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie  ma mowy o rozwoju Lasów Państwowych,  jeśli nie będzie możliwości wywożenia surowca drzewnego drogami samorządowymi – powiedział dyrektor generalny, zapowiadając kontynuację programu budownictwa dróg ze środków LP w kolejnych latach.

Minister środowiska Jan Szyszko w liście do uczestników uroczystości zauważył, że oddawana do użytku inwestycja to dowód, że Lasy Państwowej są nie tylko sprawnym zarządcą, lecz także instytucją blisko współpracującą z lokalną społecznością.

To pierwsze, ale nie ostatnie zadanie wykonane w ramach pilotażowego programu współpracy leśno-samorządowej na terenie RDLP w Lublinie. W samym powiecie biłgorajskim Lasy Państwowe przeznaczą na modernizację dróg ponad 17 mln zł. Oprócz Nadleśnictwa Biłgoraj wsparcie otrzymają także nadleśnictwa Józefów, Janów Lubelski oraz Zwierzyniec.