Parki narodowe otrzymują wsparcie z funduszu leśnego

Kolejny rok z rzędu Lasy Państwowe wsparły parki narodowe. Ze środków funduszu leśnego sfinansowano nie tylko prace związane z gospodarką leśna, ale także remonty obiektów turystycznych.
16.03.2020

Kolejny rok z rzędu Lasy Państwowe wsparły parki narodowe. Ze środków funduszu leśnego sfinansowano nie tylko prace związane z gospodarką leśna, ale także remonty obiektów turystycznych.

Kwota uznanych przez Lasy Państwowe w 2019 r. wydatków wyniosła ponad 28 mln zł. W ubiegłym roku wsparcie otrzymało 17 z 23 parków istniejących w Polsce. Parki narodowe uzyskały wsparcie na prace związane z hodowlą, ochroną oraz turystycznym użytkowaniem lasu.  

Należy nadmienić, że niezmienna pozostaje duża różnorodność działań, także wewnątrz jednego parku.
I tak największy polski park narodowy - Biebrzański - otrzymał środki na działania z zakresu czynnej ochrony cietrzewia
. Pieniądze zostały przeznaczone na zakup dziesięciu ptaków wraz z obrożami telemetrycznymi, które zasilą tamtejszą populację cietrzewi. Oprócz tego wykonano nową wolierę adaptacyjną dla tego chronionego gatunku. To nie wszystko. Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego zbudowano także wieżę widokową na „Wilczej Górze” oraz platformę widokową przy ścieżce edukacyjnej „Wydmy”.

Natomiast Babiogórski Park Narodowy za otrzymane z LP pieniądze wyremontował pięć drewnianych mostów, które znajdują się na szlakach turystycznych oraz przeprowadził bieżące naprawy urządzeń na szlaku żółtym z Markowych Szczawin na Diablak.

Władze parków większość uzyskanych środków przekazały na remonty bądź nową infrastrukturę turystyczną - kładki, parkingi, wiaty lub ogrodzenia.  Najwięcej tego typu prac remontowych przeprowadzono w Tatrzańskim Parku Narodowym. Tam wyremontowano m.in. most na Drodze pod Reglami przy Dolinie Białego, most przy leśniczówce w Dolinie Chochołowskiej, szlak turystyczny Rusinowa Polana - Palenica Białczańska oraz na Nosal od tamy przez Przełęcz Nosalową do połączenia ze szlakiem z Kuźnic.

Natomiast w Ojcowskim Parku Narodowym, z myślą o licznie przyjeżdżających tam turystach, zbudowano obarierowany pomost widokowy na pozostałościach murów zamku w Ojcowie.

Ciekawe przedsięwzięcie sfinansowano w kolejnym parku - Karkonoskim Parku Narodowym, gdzie przeprowadzono pielęgnacje archiwów genetycznych jodły.

Od 2013 r. część działalności parków jest finansowana ze środków Lasów Państwowych, czyli funduszu leśnego. W tych przyrodniczych perełkach, ze środków LP są finansowane m.in. niezbędne zabiegi ochronne w parkowych lasach, utrzymanie, budowa nowej lub modernizacja istniejącej infrastruktury służącej turystyce i edukacji.

Zabiegi ochronne w parkach są prowadzone podobnymi metodami jak w lasach gospodarczych - las jest odnawiany, są prowadzone uprawy i młodniki, wyznacza się także trzebieże i niewielkie zręby. Zabiegi te mają na celu przywrócenie lasów o cechach najbardziej zbliżonych do tzw. lasu naturalnego, dostosowanego do siedliska na jakim rośnie.