Pamięci pilskich leśników

W Tucznie 16 kwietnia odsłonięto kamień upamiętniający wybitnych leśników pilskich - Jana Krzyszkowskiego oraz Stanisława Tomczyka.
28.07.2017 | Aleksandra Warnkowska, Nadleśnictwo Tuczno

W Tucznie 16 kwietnia odsłonięto kamień upamiętniający wybitnych leśników pilskich - Jana Krzyszkowskiego oraz Stanisława Tomczyka.

Miejsce uroczystego spotkania nie było przypadkowe. Jan Krzyszkowski był organizatorem i nadleśniczym Nadleśnictwa Tuczno w latach 1986-2009, natomiast Stanisław Tomczyk jako wieloletni zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, przyczynił się do powstania Nadleśnictwa Tuczno.

- O Janie Krzyszkowskim i Stanisławie Tomczyku należy powiedzieć, że byli to leśnicy odważni. Byli ludźmi nie bojącymi się nowych wyzwań oraz wykazywali nowatorskie podejście do lasu, zwłaszcza jego hodowli – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Natomiast Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podkreślił, że niewątpliwy dorobek polskiego leśnictwa jest m.in zasługą tych dwóch postaci, bez nich nie byłoby dzisiaj takiego sukcesu.

Sylwetkę Jana Krzyszkowskiego przybliżył nadleśniczy Nadleśnictwa Tuczno Marcin Majchrzak. O Stanisławie Tomczyku opowiedział Sławomir Kmiecik, zastępca dyrektora RDLP w Pile.

Przecięcia wstęgi i uroczystego odsłonięcia kamienia pamiątkowego dokonały Anna Tomczyk oraz Izabela Krzyszkowska. Znamiennym był wyryty liść dębu na kamieniu nadleśniczego Jana Krzyszkowskiego, będący znakiem jego hołdowaniu hodowli lasu. Po poświęceniu kamienia, odegrano specjalnie skomponowany na tę okoliczność utwór „in memoriam” oraz złożono kwiaty.

Jak mówi napis na kamieniu: „Semper Fidelis” – pilscy leśnicy Jan Krzyszkowski oraz Stanisław Tomczyk, pomimo wielu trudności na swojej drodze zawodowej, pozostali na zawsze wierni Bogu, Ojczyźnie oraz Lasom.