Ostrożnie z ogniem! W lasach jest bardzo sucho!

Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów. W większości lasów jest duże lub średnie zagrożenie pożarowe.
04.04.2019

Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów. W większości lasów jest duże lub średnie zagrożenie pożarowe.

Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Już w styczniu w lasach administrowanych przez LP zanotowano cztery pożary, kolejne tygodnie nie napawały optymizmem. Jak wynika z danych Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP lasy płonęły coraz częściej.

W lutym lasy gaszono 20 razy, w marcu niemal czterokrotnie częściej, aż 78 razy.
W poszczególnych regionalnych dyrekcjach LP sytuacja pożarowa także nie przedstawia się pozytywnie.

W toruńskiej dyrekcji LP od początku roku odnotowano siedem pożarów o łącznej powierzchni 6 ha! Dotychczas największy pożar gaszono 31 marca w Nadleśnictwie Miradz, gdzie spłonęło 5 ha trzcinowisk nad Jeziorem Gopło. Prawdopodobnie trzcinowisko zostało podpalone, ogień spowodował śmierć wielu gniazdujących tam ptaków. Pozostałe pięć pożarów wybuchło w lasach, również powodując straty w środowisku.

Natomiast jak podaje Komenda Główna Straży Pożarnej we wszystkich lasach, bez względu na rodzaj własności, pożary gaszono aż 522 razy, w marcu zarejestrowano ich aż 380. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zanotowano 97 pożarów.

Już od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli Instytut Badawczy Leśnictwa określa stopień zagrożenia pożarowego.

W przypadku, kiedy przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa niż 10 proc. zostaje wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu.