Ogień strawił cenne wrzosowiska

Aż 24 jednostki straży pożarnej walczyły z pożarem na poligonie w Nadleśnictwie Świętoszów (RDLP we Wrocławiu).
28.07.2017 | Marek Zięba, rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu

Aż 24 jednostki straży pożarnej walczyły z pożarem na poligonie w Nadleśnictwie Świętoszów (RDLP we Wrocławiu).

Ogień wybuchł 5 maja ok. godz. 15 w leśnictwie Lubiechów podczas ćwiczeń wojska, które od jakiegoś czasu użytkuje ten teren. Pożar, wykryto dzięki monitoringowi Nadleśnictwa Świętoszów, wybuchł w trudno dostępnym i zabagnionym miejscu, a ze względu na silny wiatr zaczął błyskawicznie się rozprzestrzeniać na niedalekie wrzosowiska.

Nic więc dziwnego, że do akcji skierowano aż 24 jednostki straży pożarnej oraz ratownictwa pożarowego Wojska Polskiego, a także samolot gaśniczy, którym dysponują Lasy Państwowe. Wspólne działania gaśnicze zakończyły się dopiero przed godz. 18.

Dzięki sprawnemu działaniu oraz użyciu samolotu Dromader, uniknięto większych strat w drzewostanach. Ogień, mimo że strawił trawę, w tym wrzos i pojedyncze samosiewy, to objął 50 ha terenu. To był pierwszy w tym roku tak duży pożar.

Jak wynika z informacji Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych od początku tego roku wybuchło już 1177 pożarów (w lasach wszystkich form własności). Natomiast w lasach zarządzanych przez LP odnotowano 339 pożarów, na powierzchni 84,22 ha.

Najczęściej pożary gaszono na terenie RDLP w Katowicach (60 razy), Szczecinie (56 razy) i Wrocławiu (36 razy). Niestety, nadal najczęstszą pożarów przyczyną jest umyślne zaprószenie ognia. Z informacji wynika, że w aż 133 przypadkach to był główny powód wybuchu pożaru. Dla porównania: w przypadku 136 pożarów przyczyna pozostała nieznana, a w 15 zdarzeniach wynikała z zaniedbania.