Oddaj głos na nowe cuda Polski

Trwa 6. edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski". O głosy walczą aż cztery „leśne” osobliwość.
12.08.2016

Trwa 6. edycja plebiscytu „7 nowych cudów Polski". O głosy walczą aż cztery „leśne” osobliwość.

O tytuł najpiękniejszego miejsca ubiegają się: ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina” (RDLP w Zielonej Górze), niewielkie roztoczańskie wodospady, tzw. szumy (RDLP w Lublinie), Jezioro Ukiel (RDLP w Olsztynie) oraz Puszcza Białowieska (RDLP w Białymstoku).

Ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina” znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipinki. Niemal 4 km trasa tego wyjątkowego szlaku przebiega przez obszaru, gdzie przez wiele lat wydobywano węgiel brunatny oraz iły ceramiczne. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów są sąsiadujące ze sobą zbiorniki, w których barwa wody przybiera kolor rdzawo-pomarańczowy oraz różne odcienie zieleni i błękitu.

Roztoczańskie szumy (Nadleśnictwo Józefów) są położone na terenie urokliwego Rezerwatu „Nad Tanwią". Ten wyjątkowy obszar został utworzony w celu ochrony w stanie naturalnym malowniczego krajobrazu dolin rzek Tanwi i Jelenia z licznymimałymi wodospadami w okolicach miejscowości Rebizanty. Najcenniejszą osobliwością rezerwatu jest seria 24 wodospadów zwanych szumami, umiejscowionych na 400-metrowym odcinku rzeki. W rezerwacie stwierdzono występowanie ok. 40 zespołów roślinnych z chronionymi gatunkami widłaka jałowcowatego, bzu koralowego i porzeczki alpejskiej. Występują tu również rzadkie gatunki ptaków – bociana czarnego, pliszki górskiej i zimorodka.

Wprawdzie olsztyńskie Jezioro Ukiel (znane również jako Krzywe) znajduje się w granicach administracyjnych Olsztyna, to znaczna część jego linii brzegowej przebiega przez lasy Nadleśnictwa Kudypy. Atrakcyjne położenie, sąsiedztwo z dużą aglomeracją miejską, zróżnicowana rzeźba terenu oraz piękny krajobraz sprawiają, że jest to miejsce szczególnie często odwiedzane przez olsztynian i przyjeżdżających do stolicy Warmii i Mazur turystów.
Wśród proponowanych cudów Polski znalazła się także Puszcza Białowieska.

Głosowanie online trwa do końca sierpnia. Każdy, kto odda głos w plebiscycie oraz uzasadni swój wybór, ma szansę zdobyć nagrody. Wyniki plebiscytu zostaną opublikowane na łamach październikowego numeru pisma, które ukaże się 23 września. Ponadto, 14 października podczas targów World Travel Show odbędzie się  gala z udziałem zwycięzców tegorocznej edycji plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski".