O przyrodzie i lesie na Kongresie Obywatelskim

Ponad tysiąc osób wzięło udział w XI Kongresie Obywatelskim, który odbył się 5 listopada w Warszawie. Tegoroczny tytuł kongresu brzmiał „Dojrzali Polacy – Lepsza Polska”.
10.11.2016 | Maria Rothert, DGLP

Ponad tysiąc osób wzięło udział w XI Kongresie Obywatelskim, który odbył się 5 listopada w Warszawie. Tegoroczny tytuł kongresu brzmiał „Dojrzali Polacy – Lepsza Polska”.

Wydarzenie zgromadziło niemal 1100 osób zainteresowanych dyskusją na temat doskonalenia Polski w kierunku bycia lepszym miejscem do życia i pracy. Merytoryczne dyskusje z udziałem widowni miały miejsce zarówno podczas sesji plenarnej kończącej wydarzenie jak i podczas sesji tematycznych.

W sesji tematycznej „Przyroda – Przestrzeń aktywności Polaków” dyskutowano na temat korzystania przez Polaków z przyrody i z lasu. Przedstawiono wyzwania stojące przed zarządcami terenów, na których odbywa się duży ruch turystyczny. Próbowano znaleźć rozwiązanie problemu zaśmiecania terenów zielonych. To nie były jedyne tematy, które wywołały ożywioną dyskusję.

Kolejnym zagadnieniem były sposoby zachęcenia młodych ludzi do oderwania się od świata wirtualnego i nakłonienia ich do wyjścia do lasu. Zastanawiano się, czy edukacja przyrodnicza ma szanse na zmianę negatywnej postawy części Polaków do przyrody.

O edukacji przyrodniczej mówiła także Alicja Gasek, wiceprzewodnicząca Edukatorów Leśnych, która zachęcała uczestników dyskusji do zadania sobie pytania o to, czego chcemy od lasu się nauczyć. – Nauczymy się czegoś o lesie, ale i wiele o nas samych – zachęcała Alicja Gasek.

Natomiast przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych mówił o osobach wybierających turystykę przyrodniczą. Przykładami takiej turystyki jest obserwacja ptaków w ich naturalnym środowisku, czyli popularny na całym świecie birdwatching, oraz fotografia przyrodnicza.

O negatywnym zjawisku „szlakozy”, czyli powstawaniu szlaków turystycznych inicjowanych przez różne podmioty, mówił Kamil Ziemnicki z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej. Wskazał również na konieczność ujednolicenia oznakowania szlaków turystycznych. O szlakach, ale tych dla rowerzystów mówił Michał Jurewicz ze Stowarzyszenia Pomba. Według niego budowa sieci jednokierunkowych tras rowerowych jest doskonałym przykładem na ukierunkowanie ruchu turystycznego, zwłaszcza w terenach górskich. Jest to doskonały sposób na przybliżenie lasu rowerzystom, bez szkody dla środowiska naturalnego.

Las, jak podkreślała harcmistrz Jolanta Kreczmańska, to także prawdziwa szkoła przetrwania. W harcerstwie można się uczyć praktycznego spędzania czasu na łonie przyrody.

Idea sztuki przetrwania została przybliżona przez Krzysztofa Kwiatkowskiego ze Stowarzyszenia „Polska Szkoła Survivalu”. Co warte podkreślenia, umiejętność poradzenia sobie w sytuacjach kryzysowych ma szczególne znaczenie terapeutyczne w procesie resocjalizacji.  

Na koniec sesji uczestnicy mogli obejrzeć film Łukasza Długowskiego, podróżnika i autora książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”. W swojej publikacji przedstawił miniwyprawy, jako sposób na tanie, krótkie i ekscytujące wycieczki. Przekonywał, że   nie wymagają one specjalnych umiejętności.  Taką ekscytująca wyprawą w pigułce może być nocleg nad rzeką, parzenie kawy w parku lub trekking przez miasto. - Wystarczy chęć przeżycia czegoś nowego – zachęcał podróżnik.
Moderatorem „przyrodniczej” części kongresu był Edward Marszałek,  wspierający dyskusję zarówno z perspektywy leśnika, jak i przewodnika beskidzkiego oraz ratownika GOPR.

Inicjatorem i organizatorem Kongresu Obywatelskiego jest dr Jan Szomburg, ekonomista, publicysta, a także prezes zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Wśród zaproszonych mówców plenarnych znaleźli się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne, Piotr Małachowski, lekkoatleta i dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich oraz Piotr Głowacki, aktor teatralny i filmowy.