O latających ssakach mówiono podczas Nocy Nietoperzy

Wprawdzie skromniejsza niż zwykle, to jednak odbyła się tegoroczna Noc Nietoperzy. Spotkanie było okazją do poznania tych pożytecznych ssaków.
28.09.2020 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Wprawdzie skromniejsza niż zwykle, to jednak odbyła się tegoroczna Noc Nietoperzy. Spotkanie było okazją do poznania tych pożytecznych ssaków.

Tegoroczną Noc Nietoperzy zorganizowano 25 września w Czarnorzekach, gdzie ze względu na obostrzenia sanitarne, uczestników było mniej, niż zazwyczaj.

Uczestniczący w wydarzeniu prof. Bronisław W. Wołoszyn, największy w Polsce znawca nietoperzy, podkreślił, że ssaki te są niezwykle pożyteczne, zjadają masę owadów, w tym niezwykle dokuczliwe komary. Zaznaczył też, że nietoperzy nie trzeba się bać. - Trzeba im tylko pozwolić spokojnie zwisać, żeby przeżyły do wiosny – apelował prof. Wołoszyn.

Z kolei dr Katarzyna Miłek z RDLP w Krośnie w swojej prelekcji mówiła o relacja ludzi i nietoperzy, a także o możliwościach ochrony tych ostatnich, umożliwianiu im egzystencji i rozwój kolonii rozrodczych latem, a później bezpieczne zimowanie w otoczeniu ludzi.

W okolicy Czarnorzek są dwa skupiska tych latających ssaków. Pierwsza kolonia znajduje się na północnym stoku Królewskiej Góry, druga na południowym zboczu Suchej Góry. Wydobywano tam gruboziarnisty piaskowiec ciężkowicki, z którego pochodzą nagrobki na okolicznych cmentarzach oraz elementy wykończeniowe domów, jak między innymi podmurówki, progi, framugi drzwi oraz przydomowych piwnic. Jeszcze w latach 60. ubiegłego stulecia w Czarnorzekach funkcjonowała Spółdzielnia Pracy Wyrobu Osełek i Brusu.

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Świat nietoperzy”, połączone z wręczeniem nagród laureatom konkursu plastycznego „Nietoperz da się lubić”. Na tegoroczny konkurs wpłynęły 183 prace. Nagrody dla laureatów ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Gmina Korczyna, Lasy Państwowe, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych i Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania.

W wieczornej części spotkania uczestnicy wraz z przewodnikami przeszli ścieżki z trasami wspinaczkowymi, po czym wszystkie grupy spotkały się pod „Sztolnią nad Czają”. Tam symbolicznie, ale na solidną kłódkę, zamknięto kratę broniącą wstępu na zimę.

 „Noc Nietoperzy” zorganizowało Stowarzyszenie Współpracy Polska – Wschód przy współpracy Gminy Korczyna, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Gminnego Ośrodka Kultury w Korczynie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz Polskiej Akademii Nauk.