Nowe publikacje dla dzieci

Lasy Państwowe wydały kolejne, przyrodnicze tytuły dla dzieci. Już dziś można kupić kolejną część przygód leśniczego Piątka oraz dwie, pięknie ilustrowane książki dla dzieci: „Życie lasu” oraz „Sekretne życie ptaków”.
28.06.2016 | Elżbieta Trzonek, Leśne Studio Filmowe

Lasy Państwowe wydały kolejne, przyrodnicze tytuły dla dzieci. Już dziś można kupić kolejną część przygód leśniczego Piątka oraz dwie, pięknie ilustrowane książki dla dzieci: „Życie lasu” oraz „Sekretne życie ptaków”.

Jednym z nich jest trzeci z serii audiobooków Pawła Wakuły o leśniczym Piątku i gromadzie jego niezwykłych przyjaciół z Doliny Bagiennej Trawy. W nowej audioksiążce „Dębowa kołyska” leśniczy zostaje tatą, a w leśniczówce Klechdy, poza jego małą córką Anielką, pojawia się również wyjątkowo uczynny skrzat – domowik. W nowej opowieści są sytuacje mrożące krew w żyłach, kiedy Piątek w magiczny sposób dostaje się do mrowiska i grozi mu śmierć przez ścięcie głowy, czy kiedy ledwo uchodzi z życiem przed drapieżną larwą mrówkolwa. W lesie rozpoczynają protest ekolodzy i nadchodzi niezwykle groźna Wietrzyca. Zaś nad Rzeką Bagiennej Trawy w najlepsze trwa zabawa – wszyscy, a szczególnie żabony, cieszą się z nowego aquaparku, zbudowany przez zdolnego bobra.

Czy leśniczy spotka wreszcie sześcioptaka? Co słychać u niedźwiedzia brutalnego Leona, sprytnego szopa pracza Dzikiego Billa, Maurycego, Ogryzka i reszty ferajny? Zachęcamy do słuchania „Dębowej kołyski”! Znakomicie napisaną książkę Pawła Wakuły ponownie czyta równie znakomity Jarosław Boberek. Książkę w tradycyjnej wersji wydało Wydawnictwo Literatura z Łodzi.

Posłuchaj, co przytrafiło się leśniczemu Piątkowi

Ukazały się również dwie ilustracyjne książki dla dzieci, „Życie lasu” oraz „Sekretne życie ptaków”, które „wyrysowała” Katarzyna Bajerowicz. Autorka znana jest z książek przyrodniczych dla dzieci, opowiadających o mrówkach i żabach.

Tym razem na swoich pięknych, barwnych rysunkach opowiada o życiu ptaków leśnych. Na obrazkach pojawiają się więc te pospolite, jak sójka, gil, kukułka, bogatka, żuraw czy kos, ale również mniej znane np. podróżniczek, zaganiacz, mysikrólik, czy pleszka. Ptaki obserwujemy w ciągu całego roku w różnych sytuacjach i scenerii.

Wydawnictwa są dostępne na stronie: www.sklep.bedon.lasy.gov.pl

W „Życiu lasu” dzieci i ich rodzice mogą towarzyszyć dwóm niedźwiedzicom, Urszuli i jej córce Urszulce. Za ich sprawą widzimy, co w lesie dzieje się w poszczególnych porach roku: od wybudzenia lasu z zimowego letargu, po rozkwit wiosny, letnie uspokojenie, jesienne kolory, dźwięki rykowiska i odloty leśnych ptaków. Książkę kończą zimowe ilustracje lasu, w którym w pary łączą się zakochane dziki, kruki szukają padliny, a sarny i jelenie czegoś jadalnego pod grubą pokrywą śniegu. W swoich ciepłych legowiskach śpią niedźwiedzie, borsuki, jeże i inne, mniejsze zwierzęta.

 

Do książek dołączone zostały płyty CD, na których autorka niezwykle ciekawie opowiada o tym, co dzieje się na ilustracjach. Opowiadania zostały udźwiękowione przez Tomasza Ogrodowczyka głosami przyrody. Wydawnictwa oddziaływają na wyobraźnię dzieci na różnych płaszczyznach.