Nowe szaty rezerwatu w Międzygórzu

W Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu) właśnie rozpoczęła się rewitalizacja Rezerwatu Przyrody „Wodospad Wilczki" w Międzygórzu.
28.11.2016 | Łukasz Duszyński, Nadleśnictwo Międzylesie

W Nadleśnictwie Międzylesie (RDLP we Wrocławiu) właśnie rozpoczęła się rewitalizacja Rezerwatu Przyrody „Wodospad Wilczki" w Międzygórzu.

W ramach planowanych prac nadleśnictwo zmodernizuje infrastrukturę turystyczną. Działania te pozwolą na skanalizowanie ruchu turystycznego, a przez to ograniczenie wpływu odwiedzających na cenne siedliska przyrodnicze znajdujące się w rezerwacie.

Realizacja projektu będzie trwała dwa lata, właśnie rozpoczęły się pierwsze prace rewitalizacyjne. W tym roku zostanie zmodernizowany deptak spacerowy oraz zejście nad gardziel wodospadu (z ruchu turystycznego została wyłączona część szlaku prowadzącego od centrum Międzygórza do wodospadu).

Więcej o projekcie rewitalizacji. 

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zostanie zmodernizowanych aż 750 schodów, które biegną wokół gardzieli, następnie schodzą do Doliny Wilczki i prowadzą do drogi w kierunku Ogrodu Bajek.
Poza tym pojawią się nowe barierki ochronne, ławki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Największą atrakcją będzie zamontowanie 37 lamp przy ścieżkach oraz 20 wokół gardzieli wodospadu.

Nowa infrastruktura turystyczna będzie dostosowana do potrzeb osób z różnymi typami niepełnosprawności. W przyszłości osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły korzystać z deptaka prowadzącego z centrum Międzygórza. Dla potrzeb osób niedowidzących i niewidomych kamienne stopnie będą oznakowane specjalnymi „guzkami". Zostaną również zamontowane dwie tablice multimedialne, zlokalizowane na granicach rezerwatu, na których będzie transmitowany obraz z gardzieli i kotła wodospadu.
Planowany jest również montaż systemu monitoringu i pomiaru natężenia ruchu turystycznego. 

Budżet przedsięwzięcia to około 3,5 mln zł.
Środki te zostały zabezpieczone w budżecie Nadleśnictwa Międzylesie, natomiast z funduszu leśnego na ten cel przeznaczono 800 tys. zł. Nadleśnictwo złożyło również wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Obecnie czeka na rozstrzygnięcie konkursu.

Prace rewitalizacyjne uzyskały pozytywną opinie lokalnych władz samorządowych oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.