Nowe platformy czekają na rybołowy

W dwóch wielkopolskich nadleśnictwach zamontowano specjalne platformy dla rybołowów. Leśnicy mają nadzieję, że te rzadkie ptaki zadomowią się na tamtym terenie.
28.06.2016 | Katarzyna Maćkowiak, Nadleśnictwo Konstantynowo

W dwóch wielkopolskich nadleśnictwach zamontowano specjalne platformy dla rybołowów. Leśnicy mają nadzieję, że te rzadkie ptaki zadomowią się na tamtym terenie.

Platformy dla ptaków zastały zamontowane w nadleśnictwach Konstantynowo i Babki (RDLP w Poznaniu). Miejsca ich instalacji nie są przypadkowe. Od jakiegoś czasu w sezonie lęgowym są tam widywane te rzadkie ptaki szponiaste.

Platformę w Nadleśnictwie Konstantynowo założono na wysokiej sośnie, niedaleko zbiornika wodnego. Została wykonana na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu w porozumieniu z leśnikami, którzy wskazali dogodną lokalizację dla gniazda.

Rybołowy są jedynymi z najrzadszych ptaków szponiastych, które gniazdują w Polsce. Na terenie naszego kraju w sezonie lęgowym jest ok. 30 par.

Aby poprawić warunki bytowe rybołowa są wdrażane  projekty czynnej ochrony gatunku, polegające głównie na budowie platform lęgowych. Ptaki chętnie budują swoje gniazda na takich podstawach. Zaobserwowano, że połowa polskich rybołowów przystępuje do lęgów właśnie w sztucznych gniazdach, które są montowane nie tylko na wysokich, samotnych drzewach, ale również na słupach energetycznych.

Polub profil Rybołowy Online.

Jedno z gniazd na słupie znajduje się na terenie Nadleśnictwa Lipka (RDLP w Pile). Szuwarek i RoSzponka (takie imiona wybrali dla pary internauci) w Nadleśnictwa Lipka gniazdują od niemal 20 lat, ponad dekadę temu ich gniazdo zostało zbudowane na słupie. Co roku para wyprowadza dwa lub trzy młode.
Szuwarek i RoSzponkate są najsłynniejszą polską parą rybołowów.  W 2014 r. Lasy Państwowe rozpoczęły projekt transmisji online z ich gniazda. Codziennie życie pary obserwowało kilka tysięcy osób, a profil Rybołowy Online ma ok. cztery tys. fanów.

Jak wynika z danych Komitetu Ochrony Orłów w Polsce gniazduje ok. 30 par, za zachodnią granicą żyje ok. 600 par, a w całej Europie jest ok. osiem tysięcy par. Skąd taka duża różnica? Ptaki te uważano za szkodniki rabujące stawy rybne. Niestety nadal zdarza się, że do rybołowów strzelają osoby nadzorujące stawy hodowlane.