Nowe oblicze „Marszewa”

Właśnie ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję siedziby i sali wystawowej Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Jeśli Nadleśnictwo Gdańsk zdobędzie fundusze, to prawdopodobnie w przyszłym roku ruszą prace budowlane.
28.06.2016 | Witold Ciechanowicz, edukator i opiekun ogrodu, Nadleśnictwo Gdańsk

Właśnie ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję siedziby i sali wystawowej Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo. Jeśli Nadleśnictwo Gdańsk zdobędzie fundusze, to prawdopodobnie w przyszłym roku ruszą prace budowlane.

Zwycięski projekt został przygotowany przez krakowski zespół projektowy - Damiana Poklewskiego-Koziełła oraz Marcina Gierbienisa. Jury, konkurs był zorganizowany pod patronatem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, doceniło nowatorskie pomysły przedstawione przez projektantów.

Obecnie ogród dysponuje jedynie mało funkcjonalnym budynkiem, który pełni funkcje sali narad i ośrodka edukacji (kilka lat temu został zaadaptowany z częściowo otwartej wiaty). Nowy, niewielki (250 mkw.) obiekt ma być przede wszystkim używany jako sala wystawowa (w budynku znajdą się także pomieszczenia administracyjne). Budynek będzie „składał się” z dwóch części połączonych wewnętrznym dziedzińcem, który zostanie obsadzony roślinami. Jedną z wielu atrakcji dla odwiedzających będzie możliwość obejrzenia ogrodu z tarasu widokowego.

Cała bryła budynku zostanie obłożona drewnem, konserwowanym specjalną techniką opalania. Polega ona na zwęglaniu warstwy drewna, zwiększa to odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także zabezpiecza przed szkodnikami oraz przeciwdziała próchnieniu (żywotność drewna poddana działaniu płomieni szacowana jest na ok. 80 lat). Dużym atutem zastosowania tej techniki jest także unikalny, ciemny odcień drewna. Zdaniem jury czarna, „spalona" elewacja z desek łączy w sobie nowoczesność z tradycją.
Budynek będzie miał drewnianą konstrukcję z prefabrykatów drewna laminowanego krzyżowo, dzięki tej technologii  uzyskuje się materiał o wytrzymałości porównywalnej do stali i betonu. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 1,5 mln zł.
Leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk chcą, by ogród nie był spostrzegany tylko przez pryzmat prowadzonej edukacji przyrodniczej, ale również by przez zastosowany materiał (głównie drewno) „przypominał”, że od zawsze korzystamy z lasu.

Nowy obiekt to nie jedyny projekt, nad którym w ostatnim czasie pracowało nadleśnictwo. Kilka miesięcy temu rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania turystyczno – edukacyjnego drzewostanów tworzących ogród. W oparciu o nagrodzoną koncepcję powstanie m.in. ścieżka w koronach drzew. Obecnie Nadleśnictwo Gdańsk stara się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.

„Marszewo” jest najmłodszym, leśny ogrodem botanicznym w Polsce.
Obecnie jego rdzeń stanowi dziewięć nowo założonych kolekcji, głównie rodzimych drzew i krzewów oraz z otaczający je niemal 50 ha, mieszany drzewostan. W ciągu dwóch lat istnienia, stał się popularnym miejscem edukacji przyrodniczej dla dzieci z Trójmiasta. Tutejsi leśnicy poświęcają również dużo uwagi na edukację i dialog z dorosłymi mieszkańcami. Dużym powodzeniem cieszyła się m.in. możliwość odwiedzenia ogrodu w niedzielę, prowadzone były wtedy warsztaty lub pokazy, często w zajęciach brały udział całe rodziny.