Nowe głuszce w Puszczy Augustowskiej

W białostockich nadleśnictwach ruszył kolejny etap prac związanych z realizacją projektu ochrony nizinnej populacji głuszca.
10.10.2016 | Roman Rogoziński, Nadleśnictwo Augustów, Agnieszka Golec, Nadleśnictwo Głęboki Bród

W białostockich nadleśnictwach ruszył kolejny etap prac związanych z realizacją projektu ochrony nizinnej populacji głuszca.

W ramach programu „Czynna ochrona nizinnej populacji głuszca (Tetrao urogallus L.) na terenie Borów Dolnośląskich i Puszczy Augustowskiej” z Rosji do Polski trafiły aż 24 głuszce.
Te piękne ptaki zostaną wypuszczone na terenie trzech białostockich nadleśnictw:
Augustów, Głęboki Bród i  Pomorze.

Głuszce zostały odłowione przez leśników z Rosji oraz Nadleśnictwa Głęboki Bród. Następnie zorganizowano specjalistyczny transport, który odpowiednio zabezpieczono i wysłano do Polski. Po trzech dniach podróży, gdy ptaki dotarły na miejsce, rozpoczęła się akcja ich wsiedlania.
Na początku był pomiar cech biometrycznych, ocena ich stanu zdrowotnego oraz pobranie próbek przeznaczonych do badań genetycznych. Wszystkie osobniki zostały zaobrączkowane i otrzymały unikatowy numer, który posłuży do dalszej identyfikacji ptaków. Ponadto, osobniki, które docelowo zostaną wypuszczone na wolność wyposażono w nadajniki GPS, za pomocą których leśnicy będą mogli śledzić przemieszczanie się ptaków. Jeśli głuszce będą w dobrej formie, to zostaną wypuszczone jeszcze jesienią.
Natomiast cztery ptaki zostaną w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców prowadzonej przez Nadleśnictwo Głęboki Bród.

Wsiedlenie ptaków do Puszczy Augustowskiej jest bardzo ważnym elementem ich ochrony. Działanie to pozwoli na utworzenie silnej oraz stabilnej populacji głuszca w północno-wschodniej Polsce. Leśnicy mają nadzieję, że już wiosną będzie widać efekty ich pracy i pojawią się kolejne lęgi.

O czynnej ochronie kuraków prowadzonej przez LP, można przeczytać także w „Echach Leśnych".

W Nadleśnictwie Augustów, w sąsiedztwie rezerwatu „Kuriańskie Bagno”, przygotowano dla głuszców specjalną wolierę. Obecnie ptaki przechodzą kwarantannę, ich pobyt w zacisznych wolierach jest okazją do wykonania niezbędnych badań weterynaryjnych. 
Program odbudowy populacji głuszca w Puszczy Augustowskiej będzie realizowany do połowy 2018 r. Już wcześniej wsiedlono tam 40 ptaków pochodzących z Rosji.

W Polsce od 1995 r. głuszce są objęte ochroną gatunkową ścisłą, do tego czasu miały status ptaka łownego.  Kuraki wymagają ochrony czynnej, a to oznacza, że przez cały rok w promieniu 200 m, a od lutego do końca maja w promieniu 500 m od tokowiska, obowiązuje zakaz wstępu do tych stref.

Krajową populację głuszca szacuje się na ok. 500 osobników, żyjących w Puszczy Augustowej, Borach Dolnośląskich, w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich oraz w Karpatach Zachodnich.

Program odbudowy populacji ptaka jest przez leśników również realizowany m.in. w nadleśnictwach Leżajsk (RDLP w Krosno) czy Ruszów (RDLP we Wrocławiu).

Jedną z placówek zajmujących się hodowlą i reintrodukcją głuszca jest także hodowla w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach). Ta  największa tego typu placówka ruszyła w 2002 r. Do 2014 r. udało się odhodować 752 ptaki, z czego do natury trafiło 651 głuszców.  Ptaki z tej hodowli są wypuszczane także na terenie Puszczy Augustowskiej.