Nowa atrakcja turystyczna w Borach Tucholskich

Toruńskie Nadleśnictwo Czersk ukończyło budowę przystani w Konigorcie na Wielkim Kanale Brdy. Obiekt powstał w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe.
28.01.2019 | Leszek Pultyn, Nadleśnictwo Czersk

Toruńskie Nadleśnictwo Czersk ukończyło budowę przystani w Konigorcie na Wielkim Kanale Brdy. Obiekt powstał w ramach projektu Pomorskie Szlaki Kajakowe.

Nowa przystań składa się z pomostu, dwóch rzędów schodów z naturalną pochylnią do wodowania kajaków, placu manewrowego do rozładunku sprzętu, miejsca parkingowego, na którym znalazły się elementy małej architektury, czyli dwie małe wiaty, kosze na śmieci oraz tablica informacyjno-promocyjna.

Więcej o „Pomorskich Szlakach Kajakowych"

Spływ Wielkim Kanałem Brdy to atrakcja dla każdego, szczególnie można go polecić  rodzinom z dziećmi i początkującym kajakarzom. Jest to spływ jednodniowy, odległość do pokonania to 13 kilometrów. Niski poziom wody, łagodny nurt i brak naturalnych przeszkód gwarantują bezpieczeństwo dzieciom oraz osobom rozpoczynającym przygodę z kajakarstwem. Chociaż spływ jest łatwy to gwarantuje wiele pięknych widoków.

Przede wszystkim przepływa się przez tereny atrakcyjne przyrodniczo – obszar ptasiej Natury 2000 Bory Tucholskie, są więc duże szanse na zobaczenie np. zimorodka, dzięcioła czarnego lub bielika.

Płynąc Wielkim Kanałem Brdy można zobaczyć nie tylko zniszczenia wyrządzone przez huragan z sierpnia 2017 r., ale także stopniowe zagospodarowanie uszkodzonych terenów.

Do pobrania „Przewodnik Kajakiem Przez Pomorze"

Oprócz walorów przyrodniczych na trasie można obejrzeć ciekawostki hydrotechniki. Przed rozpoczęciem spływu warto zobaczyć pochodzącą z 1848 r. zaporę wodną w Mylofie oraz największą w Polsce hodowlę pstrąga.

Na mecie spływu w miejscowości Fojutowo, czekają następne atrakcje turystyczne: najdłuższy w Polsce akwedukt, czyli skrzyżowanie dwóch dróg wodnych Wielkiego Kanału Brdy i Czerskiej Strugi oraz wieża widokowa.

Wartość realizowanego przez nadleśnictwo projektu to 190 tys. zł, a planowane dofinansowanie wynosi 163 tys. zł. Partnerem wiodącym części projektu Szlakiem Zbrzycy i Brdy jest Gmina Brusy.

Natomiast całkowita wartość realizowanych inwestycji w ramach Pomorskich Szlaków Kajakowych (inicjatorem i koordynatorem projektu jest samorząd województwa pomorskieego) to blisko 58 mln zł. Inwestycje  zostaną objęte wsparciem środków unijnych w ramach programu wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego województwa pomorskiego.