Nocne spotkanie z rysiem

O rysiu żyjącym w lasach białostockiego Nadleśnictwa Knyszyn od jakiegoś czasu krążyły opowieści. Dopiero kilka dni temu udało się je potwierdzić.
09.12.2016 | Anna Jakimiuk, RDLP w Białymstoku

O rysiu żyjącym w lasach białostockiego Nadleśnictwa Knyszyn od jakiegoś czasu krążyły opowieści. Dopiero kilka dni temu udało się je potwierdzić.

Anna Chotecka, leśniczka z Nadleśnictwa Knyszyn, spacerując po lesie dostrzegła dwa rysie, kotkę z kociakiem. Jednego z nich, kociaka siedzącego na drzewie, udało się jej sfotografować.

Ryś to niezwykle płochliwe i skryte zwierzę, które lubi tereny niedostępne dla ludzi. Jako gatunek o nocnej aktywności, jedynie w wyjątkowych sytuacjach daje się obejrzeć w naturalnym środowisku. I dlatego też, każde spotkanie z tym rzadkim zwierzęciem, tak bardzo cieszy.

Na terenie Nadleśnictwa Knyszyn widywano już rysie, jednak tylko w Puszczy Knyszyńskiej, która stwarza idealne warunki do życia dla rysia.
Gatunek ten lubi podmokłe, zwarte, wielogatunkowe kompleksy leśne. Puszcza zaspokaja także potrzeby pokarmowe zwierzęcia, które poluje głównie na sarny. Tym bardziej cieszy potwierdzenie obecności rysia, po drugiej stronie Nadleśnictwa Knyszyn - w Dolinie Biebrzy.

Ryś jest samotnikiem. Samiec przebywa z innymi przedstawicielami swojego gatunku, samicą i młodymi, jedynie w czasie rui i krótko podczas wychowania potomstwa.

To nie pierwsze spotkanie z rysiem, które w tym roku udokumentowali leśnicy. W ciągu kilku ostatnich miesięcy już trzykrotnie leśnicy z innych nadleśnictw (Augustów, Browsk i Wichrowo) donosili o takich spotkaniach. W październiku w ubiegłym roku leśnikom z Nadleśnictwa Piwniczna (RDLP w Krakowie) udało się nagrać na fotopułapkę rysicę z trzema kociętami. Co jest o tyle ciekawe, że zwykle rodzą dwa młode.

Ryś jest chroniony zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. Ujęty został w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Według prof. Krzysztofa Schmidta, zastępcy dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, który zajmuje się badaniem kotów drapieżnych, ich populacja w Puszczy Knyszyńskiej jest jedną z najbardziej stabilnych w północno-wschodniej Polsce. W kompleksach leśnych Podlasia żyje ok. 30 rysi, w tym kilka samic z młodymi. Natomiast w lasach Nadleśnictwa Piwniczna żyje ok. 15 osobników.