Nietoperze znajdą nowe schronienia w lasach

Leśnicy z części krośnieńskich nadleśnictw wspólnie z naukowcami z „pro Natury” wkrótce przystąpią do działań. Towarzystwo „pro Natura” przedstawiło innowacyjny pomysł budowy specjalnych wież i bunkrów dla nietoperzy.
18.12.2019 | Katarzyna Miłek, RDLP w Krośnie

Leśnicy z części krośnieńskich nadleśnictw wspólnie z naukowcami z „pro Natury” wkrótce przystąpią do działań. Towarzystwo „pro Natura” przedstawiło innowacyjny pomysł budowy specjalnych wież i bunkrów dla nietoperzy.

- Podstawowym obiektem aktywnej ochrony nietoperzy w lasach ma być podkowiec mały, mający swój północny zasięg na terenie polskich gór oraz wyżyn i stanowiący gatunek osłonowy – wyjaśnia Rafał Szkudlarek, prezes PTPP „pro Natura”. -  Wspieranie go jednocześnie zapewnia ochronę wielu innym współwystępującym gatunkom nietoperzy.

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” podczas roboczego spotkania z leśnikami z RDLP w Krośnie przestawiło pomysł budowy wież dla latających ssaków.

Wszystkie gatunki nietoperzy żyjące w naszym kraju są związane z ekosystemami leśnymi. W lasach i na obrzeżach zadrzewień zwierzęta te polują na owady, natomiast jako letnie kryjówki wykorzystują strychy budynków i inne dogodne schronienia w pobliżu człowieka.
Często żerowiska są jednak oddzielone od dziennych kryjówek ciągami komunikacyjnymi pozbawianymi drzew, będących dla nietoperzy ważnym elementem środowiska życia.

Na podstawie tych obserwacji powstała idea stworzenia dla nietoperzy dogodnych schronień w obrębie lasów.  

Zbudowanie specjalnie zaprojektowanych wież ma zapewnić nowe schronienia dla kolonii rozrodczych „latających myszy”, a stworzenie sztucznych kryjówek pod ziemią ma zagwarantować bezpieczne hibernakula dla tych zwierząt.

Dodatkowo umieszczenie mniejszych bud i budek, jako schronień przejściowych ma umożliwić nietoperzom odpoczynek na trasach migracji i w okresie intensywnego żerowania.

Projekt ma obejmować całe południe kraju. Stanowi on nowatorskie podejście do wspierania populacji nietoperzy. Nowa infrastruktura ma powstać na już istniejących obszarach ochrony gatunków i siedlisk Natura 2000. Pozwoli to ograniczyć zagrożenia antropogeniczne, na które są narażone dzikie zwierzęta, korzystające ze schronień w pobliżu i w obrębie osiedli ludzkich.

Leśnicy wkrótce przystąpią do działań wspólnie z naukowcami z „pro Natury”. Z obszaru RDLP w Krośnie w projekcie mają wziąć udział nadleśnictwa Baligród, Dukla i Rymanów.