Niepewna dola chronionej rośliny

Los rzadkiego storczyka – tajęży jednostronnej – jest przesądzony. Siedliska, na których występuje mogą niedługo zniknąć.
11.08.2016 | Agnieszka Laskowska-Ginszt, Nadleśnictwo Hajnówka

Los rzadkiego storczyka – tajęży jednostronnej – jest przesądzony. Siedliska, na których występuje mogą niedługo zniknąć.

Tajęża jednostronna, którą zinwentaryzowano w Nadleśnictwie Hajnówka, najczęściej rośnie w borach świerkowych z ponad stuletnimi świerkami i sosnami. Najlepiej się rozwija w cieniu i półcieniu. Niestety, jej los jest przesądzony. W niedługim czasie można się spodziewać ustąpienia tego gatunku. Powód?

Przeczytaj też o efektach ochrony czynnej prowadzonej przez leśników.

Siedlisko tajęży zostało w ostatnim czasie bardzo prześwietlone. Przyczyną tej sytuacji jest masowe występowanie kornika drukarza na świerkach i brak działań ograniczających gradację. W drzewostanach ponad stuletnich leśnicy nie prowadzą żadnych zabiegów z gospodarki leśnej. Dlatego coraz więcej powierzchni borów świerkowych jest lasem z usychającymi drzewami iglastymi. - Nie da się jednocześnie obserwować procesów naturalnych oraz chronić rzadkich gatunków roślin i zwierząt – podsumowują leśnicy.

Tajęża jednostronna jest objęta ochroną ścisłą. Kłącze wytwarza liczne płonne różyczki liści o charakterystycznym rysunku siatkowatego unerwienia. Wydłużony, kłosokształtny kwiatostan składa się z wielu gęsto osadzonych, owłosionych, drobnych, białych i pachnących kwiatów. W białowieskim nadleśnictwie została zinwentaryzowana w borze świerkowym z ponad stuletnimi świerkami i sosnami.