Choinka z lasu nie tylko pięknie pachnie, ale jest też przyjazna środowisku

Choinka to najważniejszy bożonarodzeniowy symbol, który już niebawem pojawi się w naszych domach. Naturalna czy sztuczna? – to pytanie co roku pozostaje niezmienne, w przeciwieństwie do trendów dekoracji świątecznych.
07.12.2020 | Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy RDLP w Zielonej Górze

Choinka to najważniejszy bożonarodzeniowy symbol, który już niebawem pojawi się w naszych domach. Naturalna czy sztuczna? – to pytanie co roku pozostaje niezmienne, w przeciwieństwie do trendów dekoracji świątecznych.

Wiele osób zastanawia się, jakie wybrać drzewko, żywe czy sztuczne? Choinka, niegdyś zdobiona świecami, a dzisiaj kolorowymi światełkami, jest symbolem nadziei, życia i światła. Najbardziej magiczna jest właśnie ta naturalna choinka – pachnąca, niepowtarzalna, przywołująca prawdziwy klimat świąt i przede wszystkim przyjazna środowisku. To, że jest surowcem odnawialnym znacząco dominuje nad plastikowym drzewkiem, bowiem produkcja sztucznej choinki powoduje zanieczyszczenie środowiska, a jej rozkład trwa kilkaset lat. Dlatego też, dbając o swoje otoczenie i środowisko warto wybrać naturalne drzewko świąteczne.

Choinki.jpg

Poszukiwanymi gatunkami na bożonarodzeniowe drzewka są głównie jodła i świerk. Co prawda zielonogórskie lasy, z racji siedlisk jakie na tym terenie występują, obfitują głównie w sosnę – rzadko wybieraną jako tradycyjną ozdobę, chociaż dawniej ten gatunek był bardzo popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym.

Zatem teren zielonogórskiej dyrekcji nie jest krainą świerka, ale w wybranych nadleśnictwach można zakupić taką choinkę z lasu, ponieważ zielonogórscy leśnicy hodują drzewa na specjalnych plantacjach lub w miejscach, gdzie las nie może rosnąć, np. pod liniami wysokiego napięcia z przeznaczeniem na choinki.

Drzewka wychodowane na wspomnianej specjalnej plantacji, pod liniami energetycznymi lub pochodzące z tzw. cięć pielęgnacyjnych sprzedawane są w sześciu nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze. Dlatego też liczba dostępnych choinek jest ograniczona.

Każdy kupujący choinkę od leśnika otrzymuje dowód sprzedaży, tzw. asygnatę, która jest gwarancją legalnego pochodzenia drzewka, pozyskanego w sposób niezagrażający trwałości polskich lasów. Warto też pamiętać, że naturalną choinkę można po świętach poddać recyklingowi, rozdrabniając drzewko, dzięki czemu wytwarza się naturalny nawóz, który jest idealny dla roślin preferujących kwaśne odczyny gleby.