Najlepszy czas w las

Wakacje dla najmłodszych to czas wolny od obowiązków szkolnych, a dla dorosłych chwila urlopowego wytchnienia. Planując tegoroczny urlop warto pamiętać, że polskie lasy to nie tylko dzikie ostępy, ale także doskonale przygotowane trasy turystyczne. Oto kilka miejsce, które warto odwiedzić latem.
11.07.2018 | PIOTR GRUSZKA, ZESPół DS. MEDIóW DGLP

Wakacje dla najmłodszych to czas wolny od obowiązków szkolnych, a dla dorosłych chwila urlopowego wytchnienia. Planując tegoroczny urlop warto pamiętać, że polskie lasy to nie tylko dzikie ostępy, ale także doskonale przygotowane trasy turystyczne. Oto kilka miejsce, które warto odwiedzić latem.

Niektórzy planują podróż w odległe miejsca, inni natomiast szukają atrakcji na terenie kraju. Wybierając tę drugą opcję, wielu urlopowiczów stawia na wypoczynek na łonie natury. Dla spragnionych kontaktu z przyrodą i tych, którzy nie mają konkretnych pomysłów na wybór miejsca do leśnego odpoczynku, mamy kilka podpowiedzi. Polskie lasy obfitują w wiele ciekawych i pięknych miejsc godnych polecenia na jednodniowy czy nieco dłuższy wypad za miasto.

Single Track w Nadleśnictwie Świeradów

Rowerowy Single Track to prawdziwy hit lasów Nadleśnictwa Świeradów. Jest to sieć ścieżek rowerowych usytuowanych w naturalnych miejscach, unikatowych w skali europejskiej ze względu na koncentrację niepowtarzalnych walorów przyrodniczych. Poprowadzona przez niezwykle malowniczy teren, wśród lasów i śródleśnych polan jest doskonałą propozycją na aktywny wypoczynek dla rowerzystów w każdym wieku.

Ścieżki rowerowe w Nadleśnictwie Świeradów

Tworzy połączony ze sobą system, składający się z 20 km ścieżek po stronie polskiej oraz około 50 km po stronie czeskiej. Trasy mają łagodny przebieg i są prawie cały czas lekko nachylone w dół. Każda z nich (oprócz trasy zielonej) jest jednokierunkowa.  O wyjątkowości tras świadczy fakt, że są stworzone z poszanowaniem przyrody i zasad bezpieczeństwa dla ludzi. Podróżowanie po nich dla wszystkich będzie niezapomnianą przygodą.

Światowa ścieżka w Nadleśnictwie Lipinki

Całą paletę atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych oferuje 5-cio kilometrowa ścieżka geoturystyczna w Nadleśnictwie Lipinki. Znajduje się w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”, będącego częścią transgranicznego Geoparku UNSECO. Ścieżka poprowadzona jest brzegami zalanych wodą wyrobisk byłej Kopalni Babina.
Ciekawe ukształtowanie terenu, mnogość gatunków flory i fauny, a przede wszystkim różnokolorowe zbiorniki wodne decydują o wyjątkowości tego miejsca. Związki mineralne zawarte w wyrobiskach węgla brunatnego lub iłów  zabarwiają zalewające je wody na różne kolory, od brunatnych po turkusowe.

Więcej o parku

Działalność człowieka i natury splotły się w tym miejscu ze sobą, tworząc niezwykle urokliwe krajobrazy. Geopark Łuk Mużakowa otrzymał tytuł Światowego Geoparku UNESCO, a ścieżka została okrzyknięta w plebiscycie National Geographic Traveler jednym z nowych cudów Polski.

 

Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem

Więcej o CPL w Bieszczadach

Centrum Promocji Leśnictwa to doskonała baza wypadowa na bieszczadzkie szlaki. Bliskość jednych z bardziej atrakcyjnych w regionie szlaków turystycznych kusi spragnionych spotkania z dziką przyrodą podróżników. Będąc w tym miejscu, nie można ominąć bieszczadzkich żubrów, których część żyje w zagrodzie pokazowej. Warto skorzystać z przejażdżki kolejką wąskotorową, którą można przejechać Cisnej w głąb innych bieszczadzkich zakątków.

Leśne Arboretum w Rogowie

Największy ogród botaniczny w Polsce  zachwyca  o każdej porze roku. Wiosną i latem natomiast zaskakuje bogactwem różnorodnych kwiatów i zapachów, jesienią zaś  wielobarwnymi liśćmi, szczególnie klonów. Położone w centrum kraju leśne arboretum w Zakładzie Doświadczalnym w Rogowie zachęca do odwiedzin miłośników i amatorów świata roślin. 

Odwiedź stronę arboretum w Rogowie

Arboretum może pochwalić się niepowtarzalną kolekcją gatunków, głównie drzew i krzewów z Europy Środkowo-Wschodniej. Tuż obok ogrodu znajduje się Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Nadleśnictwa Rogów z Muzeum Lasu i Drewna, które również warto odwiedzić.

Tajemniczy Wilczy Szaniec w Nadleśnictwie Srokowo

Głęboko ukryte w mazurskich lasach ruiny Kwatery Głównej Adolfa Hitlera w Gierłoży to turystyczny hit związany z historią. Kompleks bunkrów, baraków, doprowadzone do nich wodociągi, sieci łączności, wszelkie udogodnienia, a nawet lotnisko i kolej to wszystko znajdowało się w twierdzy Hitlera.

Aktualności z Wilczego Szańca

To tutaj podczas II wojny światowej opracowywano kluczowe operacje wojenne. Miejsce to było świadkiem działań wodza III Rzeszy. Po wielu latach niszczejący obiekt został odzyskany z rąk dzierżawców i udostępniony przez obecnego zarządcę terenu Nadleśnictwo Srokowo. W 2017 r. dziennik „The Telegraph” umieścił Wilczy Szaniec na liście najatrakcyjniejszych miejsc do zwiedzania w tej części Europy.

 

Kraina Buka na Wysoczyźnie Elbląskiej

Pobierz mobilny przewodnik po Krainie Buka

Wysoczyzna Elbląska to niemal górski krajobraz nad morzem. Poprzecinana strumieniami, wąwozami i jarami, pofałdowana i z dużymi różnicami wysokości kraina zachwyca swą różnorodnością.

Urozmaicone warunki przyrodnicze są dobrym miejscem do życia wielu gatunków roślin i zwierząt. Tamtejsze lasy to prawdziwa kraina buka, który króluje na tym obszarze. Zwiedzając ten teren,  warto zainstalować w telefonie  aplikację mobilną „Kraina Buka”, która będzie doskonałym przewodnikiem po Wysoczyźnie Elbląskiej i lasach Nadleśnictwa Elbląg.