Najlepsi leśni bajarze nagrodzeni

Aż 33 uczestników rywalizowało o tytuł najlepszego leśnego gawędziarza. W tym roku po raz kolejny zwyciężył Jakub Chludziński, który oczarował jury opowieścią własnego autorstwa.
05.06.2019 | CILP

Aż 33 uczestników rywalizowało o tytuł najlepszego leśnego gawędziarza. W tym roku po raz kolejny zwyciężył Jakub Chludziński, który oczarował jury opowieścią własnego autorstwa.

Konkurs krasomówczy „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego odbył się 16 i 17 maja w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. Podczas przesłuchania gawędy zaprezentowali uczniowie dziewięciu techników leśnych oraz ich absolwenci. Większość uczestników przedstawiła utwory swojego autorstwa, niektóre były zainspirowane tymi już istniejącymi, w niektórych można było rozpoznać fragmenty zaczerpnięte z literatury, np. z „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Gawędy dotyczyły tematyki leśnej i opiewały piękno polskiej przyrody. Można było usłyszeć opowieści o mocy jaką czerpiemy z lasu, przejawiała się także tematyka związana z rodzimymi gatunkami zwierząt leśnych. Nie zabrakło również gawęd z pogranicza magii. W tym roku uczestnicy często poruszali temat zmian klimatycznych, wyrażali swój lęk o przyszłość.

Podczas konkursu młodzi gawędziarze utożsamiali się z drzewami, występowali w podwójnych rolach bądź wcielali w role zwierząt. Podczas swoich występów stosowali liczne rekwizyty, nie bali się także występować w przebraniach bądź ciekawych charakteryzacjach. Członkowie jury podkreślili, że z roku na rok wzrasta zaangażowanie uczestników, a poziom konkursu jest wysoki. - Starajmy się rozwijać i kultywować piękno języka polskiego, niech troska o ojczysty język będzie postawą naszego patriotyzmu - apelował podczas rozpoczęcia konkursu prof. Tomasz Borecki, przewodniczący jury.

Obejrzyj reportaż TVP3 Poznań


Podczas 13. edycji konkursu pierwsze miejsce zajął Jakub Chludziński, uczeń Technikum Leśnego im. Adama Loreta w Tucholi, który zaprezentował gawędę zatytułowaną „Zdrowie natury". Co ciekawe, również w ubiegłym roku Jakub Chludziński otrzymał najwyższą notę. Wtedy oczarował publiczność gawędą „Leśna harmonia.
Na drugiej pozycji uplasowała się Gabriela Pawłowska z Technikum Leśnego im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju, która wystąpiła z gawędą „Małe, ale ważne". Laureatką trzeciego miejsca została Adrianna Janecka reprezentująca Technikum Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie, która wystąpiła z gawędą „Karczemne opowieści o ekologicznej treści". Ponadto jury przyznało siedem wyróżnień.

Drugi dzień konkursu otworzył występ uczniów z Technikum Leśnego w Białowieży, którzy zaprezentowali spektakl „100 lat Niepodległej".
W tym roku konkurs leśnego bajania odbył się już po raz 13. Podczas  pierwszej edycji konkursu wystartowało zaledwie 14 uczestników. Każdy kolejny rok przyciągał coraz więcej chętnych, chcących sprawdzić swoje krasomówcze umiejętności. Podczas wszystkich edycji łącznie zaprezentowano ponad 300 gawęd.
Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Konkurs odbywa się pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych oraz Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.