Na Lubelszczyźnie też spotkasz żubra

Wprawdzie dopiero za dwa lata do Nadleśnictwa Janów Lubelski (RDLP w Lublinie) trafią pierwsze żubry, to już teraz leśnicy przygotowują się do tego wydarzenia. Żubry przyjadą tam w ramach projektu ochrony tego gatunku w Polsce.
17.07.2019 | Ewa Pożarowszczyk, rzecznik prasowy RDLP w Lublinie

Wprawdzie dopiero za dwa lata do Nadleśnictwa Janów Lubelski (RDLP w Lublinie) trafią pierwsze żubry, to już teraz leśnicy przygotowują się do tego wydarzenia. Żubry przyjadą tam w ramach projektu ochrony tego gatunku w Polsce.

Więcej informacji o żubrach w dodatku  „Lasy dla żubra”

 

Czekając na stado, nadleśnictwo odtworzy ponad 32 ha śródleśnych polan, łąk i pastwisk, wykosi także łąki na powierzchni ponad 20 ha.

- Mamy nadzieję, że żubry znajdą swoje miejsce w tutejszych ostępach i zadomowią się zarówno w środowisku, jak i w naszej kulturze – podkreśla Waldemar Kuśmierczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski. 

Do lasów Nadleśnictwa Janów Lubelski zostanie wsiedlowych od ośmiu do dziesięciu żubrów. Docelowo ma być tam od 30 do 40 zwierząt. Początkowo żubry będą przebywały w zagrodzie adaptacyjnej, tam będą jedynie w okresie aklimatyzacji.

O projekcie „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce” oraz roli Nadleśnictwa Janów Lubelski można usłyszeć w mediach:

Kurier Lubelski

Radio Dla Ciebie

Panorama Lubelska

Teleexpress Extra TVPInfo

Las Polski 11/2019

 

Po kilkunastu tygodniach zostaną wypuszczone na wolność, gdzie przez dużą część roku same będą zdobywały pokarm.

Nadleśnictwo Janów Lubelski w tym roku włączyło się w realizację projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Nadrzędnym celem programu   jest zadbanie o dobrostan populacji żubra. Dlatego cały czas monitorowany jest stan zdrowotny i liczebność gatunku, utrzymywana i poprawiana baza pokarmowa wolnej populacji.

Jednym z realizowanych zadań będzie również poprawa kondycji populacji poprzez wprowadzanie osobników na nowe tereny.

Ważnym elementem projektu jest zmniejszenie presji turystów na przebywające w lasach żubry. Będzie ono polegać m.in. na remoncie infrastruktury turystycznej, budowie nowych zagród edukacyjnych, ścieżek edukacyjnych w tym jednej z wieżą obserwacyjną. W ten sposób turyści będą mogli zobaczyć i sfotografować zwierzęta, a dzięki tablicom informacyjnym i edukacyjnym będą mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat żubrów - jego biologii, historii i konieczności ochrony.