Na grzyby – w aromatów pełen las...

Miłośnicy zbierania grzybów oraz przyjaciele lasu spotkali się 14 września w Długosiodle. Punktualnie o godzinie 10. aktorzy, politycy, samorządowcy, dziennikarze oraz okoliczni mieszkańcy i ich goście rozpoczęli Wielkie Grzybobranie. Ruszyli w wyszkowskie lasy w poszukiwaniu cennych darów lasu.
28.07.2017 | Bogumiła Grabowska, „Głos Lasu”

Miłośnicy zbierania grzybów oraz przyjaciele lasu spotkali się 14 września w Długosiodle. Punktualnie o godzinie 10. aktorzy, politycy, samorządowcy, dziennikarze oraz okoliczni mieszkańcy i ich goście rozpoczęli Wielkie Grzybobranie. Ruszyli w wyszkowskie lasy w poszukiwaniu cennych darów lasu.

Oficjalnie gości przywitali Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodło, Janusz Piechociński, wicepremier, Wiesław Krzewina, zastępca dyrektora generalnego LP, Konrad Grzybowski, dyrektor RDLP w Warszawie, Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków oraz Sławomir Trzaskowski, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Zawodnicy przynieśli około 400 kg. W koszach królowały koźlarze i podgrzybki.

- Cieszmy się z cudownego zbioru i z tego, że znaleźliśmy trochę czasu, żeby się tutaj razem spotkać i wtopić w las – mówił do miłośników grzybów Janusz Piechociński.

Pierwsi grzybiarze ze swoimi koszami zaczęli się pojawiać na Stadionie Leśnym tuż po godzinie 13. - W tym roku uczestnicy zbierają naprawdę ładne okazy – mówił prowadzący komisyjne ważenie Witold Korpikiewicz, podleśniczy leśnictwa Somianka (Nadleśnictwo Wyszków). W sumie zawodnicy przynieśli około 400 kg. Królowały koźlarze i podgrzybki, w koszach można było również znaleźć borowiki szlachetne, kurki, gąski, kanie i opieńki.


W kategorii aktorów najwięcej zebrała drużyna dowodzona przez Joannę Kurowską. Wśród polityków najpełniejsze kosze przynieśli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki z wicepremierem Januszem Piechocińskim na czele. W swoich kategoriach wygrali również pracownicy Starostwa Powiatowego w Wyszkowie, dziennikarze z Wydawnictwa Grupa Medium oraz członkowie Klubu Przyjaciół Wyszkowa.

Królową Grzybobrania została Zofia Sępkowska, która w wyszkowskich borach odnalazła ważącego 0,57 kg borowika szlachetnego. Króla Grzybobrania w tym roku nie wybrano. Żaden z panów nie dostarczył komisji pokaźnego okazu.

Tegoroczny piknik był również okazją do przypomnienia zasad zbierania grzybów. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie pod hasłem „Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia” przygotowała eksponaty najczęściej zbieranych w Polsce okazów oraz grzybów najbardziej trujących. Specjaliści podkreślali również, że bardzo niebezpieczne jest zbieranie młodych owocników, ponieważ nie są dobrze wykształcone i łatwo je pomylić z grzybami trującymi lub niejadalnymi.

 Wykluczone jest również rozpoznawanie grzybów po smaku. - Nie sugerujmy się tym, że grzyb jest nadgryziony przez ślimaki. Do lasu warto też zabrać ze sobą jakiś atlas. Pamiętajmy też, że grzyby z blaszkami są bardziej niebezpieczne niż te z gąbczastym hymenoforem – przypominała Anna Malinowska, rzeczniczka DGLP.

Przypomniała także inne zasady obowiązujące zbieraczy. Należy pamiętać, że owocników nie powinno się odcinać, a wykręcać. Natomiast grzybnie należy nakryć ściółką, aby zapobiec jej wyschnięciu. - Poza tym samochód należy zostawić w dozwolonym miejscu.

Podczas imprezy marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, w uznaniu działań prowadzonych przez Nadleśnictwo Wyszków na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego, wyróżnił je medalem pamiątkowym „Pro Masovia”. Specjalnymi dyplomami za pracę na rzecz gospodarki leśnej i ochrony przyrody zostali także wyróżnieni Wojciech Kwiatkowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków, i Konrad Grzybowski, dyrektor RDLP w Warszawie.

W trakcie festynu odbyło się także wiele konkursów kulinarnych, w których startowały lokalne koła łowieckie. Oceniano również potrawy z grzybów oraz nalewki. Dla wszystkich przygotowano cztery ogromne baniaki zupy grzybowej z kurek, podgrzybków i wiejskiej śmietany. Chętni mogli wziąć również udział w sprawdzających wiedzę przyrodniczą i sprawność fizyczną konkursach przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Wyszków.

Festynowi towarzyszyły liczne występy artystyczne. Muzykę myśliwską przybliżył zebranym działający przy SGGW zespół sygnalistów myśliwskich AKTEON. Wieczorem gwiazdą był Kabaret Neo-Nówka.

Organizatorami Wielkiego Grzybobrania 2014 była gmina Długosiodło, Nadleśnictwo Wyszków oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.