Mural z rybołowem odsłonięty

Piła ma nową wizytówkę, jest nią mural. Powstał on w ramach projektu ochrony rybołowa realizowanego przez leśników.
25.09.2020 | Dominika Nadolna, rzecznik prasowy RDLP w Pile

Piła ma nową wizytówkę, jest nią mural. Powstał on w ramach projektu ochrony rybołowa realizowanego przez leśników.

W lipcu pilska dyrekcja Lasów Państwowych ogłosiła konkurs na projekt muralu z motywem rybołowa. Wśród 14 przesłanych prac przez pięciu artystów wygrała grafika, której jest wykonawcą jest Wojciech Rokosz.

Wspólnie z Magdaleną Galek przez tydzień ciężko pracowali przy tworzeniu obrazu. Najpierw powlekli ścianę kamienicy gruntem ochronnym, następnie przenieśli swój projekt na ścianę kamienicy przy ul. Towarowej i zabezpieczyli go specjalnymi farbami.


Okazuje się, że wcale nie tak łatwo było stworzyć taki przyrodniczy projekt. - Grafika jest połączeniem odwzorowania zdjęcia oraz stworzonego przez mnie ujęcia świata podwodnego. Do tego celu specjalnie zakupiłem duży słoik, postawiłem go w wodzie i zrobiłem podwodne zdjęcie – tłumaczy Wojciech Rokosz. – Na szczęście, to połączenie i nasza praca od początku podobała się mieszkańcom Piły, którzy z entuzjazmem dzielili się swoimi przemyśleniami na temat muralu.

Wobec przyrodniczego muralu nikt nie może przejść obojętnie. Skupiony rybołów w locie zniża się nad wodę, by upolować rybę. Malowidło przedstawia charakterystyczny układ szponów, który jest wyjątkowy dla tego gatunku. Ptak ustawia dwa środkowe palce do przodu i dwa zewnętrzne do tyłu w taki sposób, by zdobycz już mu się nie wyślizgnęła. Autor perfekcyjnie ukazał sylwetkę polującego rybołowa. Każde pióro widać wyraźnie, a także to, że rozwiewa je wiatr.
Jeszcze przed oficjalnym odsłonięciem mural zyskał popularność w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Internauci chwali ścienny obraz za realizm.Mural powstał dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile z miastem Piła i Eneą Operator Sp. z o.o., w ramach promocji projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”.


- Rybołowy znajdują się „na wyciągnięcie ręki”, w odległości 20-30 km od Piły, chcemy pokazywać je mieszkańcom i wszystkim tym, którzy odwiedzają nasze okolice – stwierdził Piotr Głowski, prezydent Piły.

Leśnikom oraz osobom zaangażowanym w ochronę gatunku zależy, by mural wzbudził zainteresowanie tym rzadkim gatunkiem ptaka drapieżnego.
- Rybołowy to skrajnie nieliczne ptaki lęgowe w naszym kraju. W Polsce gniazduje około 25 par, z czego aż sześć na terenie RDLP w Pile w nadleśnictwach Wałcz, Krzyż i Trzcianka – powiedział Andrzej Brusiło, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile.


Kilka lat temu w kraju słynna była także para rybołowów z Nadleśnictwa Lipka. To z gniazda RoSZponki i Szuwarka od 2014 r. nadleśnictwo prowadziło transmisję online do czasu ataków jastrzębia w połowie sezonu lęgowego w 2019 r.
- Rybołowy to jeden z najrzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce. Ich populacja maleje, a my chcemy odwrócić ten trend. Od 2017 roku Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych objęła ochroną rybołowy. Prowadzimy monitoring gatunku, a także ochronę czynną, w ramach której wraz z Komitetem Ochrony Orłów, budujemy i zakładamy gniazda na drzewach – powiedział Łukasz Porębski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych - My leśnicy, ornitolodzy czy zarządcy jezior i stawów robimy wiele, by zabezpieczyć tę populację. Wszyscy inni powinni po prostu cieszyć się możliwością obserwacji rybołowów, nie płosząc ich i im nie przeszkadzając. Rybołowom w rejonach ich występowania potrzebny jest po prostu spokój – dodaje.


Na terenie Lasów Państwowych w ramach projektu #LIFEPandionPL powstały 282 gniazda na specjalnych platformach, na których mogą się osiedlić rybołowy. Część z nich (50 platform) znajduje się na słupach wysokiego napięcia, a pozostałe na drzewach, specjalnie wybranych przez leśników i ornitologów z KOO. Dodatkowe platformy leśnicy umieścili także w nadleśnictwach Krucz, Zdrojowa Góra, Płytnica, Wałcz i Tuczno.