Można już zwiedzać wystawę „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”

W środę 12 września w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oficjalnie otwarto doroczną wystawę grzybów. Jest ona organizowana już od ponad 30 lat!
13.09.2018 | KINGA NAGRABECKA

W środę 12 września w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie oficjalnie otwarto doroczną wystawę grzybów. Jest ona organizowana już od ponad 30 lat!

Grzybobranie to niemal nasz sport narodowy. Polacy kochają grzyby – zbierać, gotować, suszyć, jeść, a także fotografować. I to od małego. Dlatego tak ważna jest wiedza na ich temat, szczególnie umiejętność odróżniania tych jadalnych od niejadalnych i trujących.

Na szczęście spada liczba zatruć grzybami w Polsce, o czym wspomniała, otwierając wystawę, Maria Pawlak z Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie. W tym roku zanotowano jak dotąd jedynie pięć takich przypadków – w analogicznym okresie 2017 r. było ich około trzy razy tyle.

Interesujące statystyki przytaczała również dr hab. Marta Wrzosek z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, która przemawiała podczas inauguracji wystawy. Okazuje się, że opisanych gatunków grzybów (i tych większych, i mniejszych, prawie niewidocznych) jest na świecie ok. 800 tys.; szacuje się, że wszystkich może być półtora miliona!
W Polsce znanych jest ok. 10 tys., z czego pod ochroną – obecnie 117. Marta Wrzosek przypomniała, że Polska jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła ochronę gatunkową grzybów (w 1983 r. – a już 3 lata później odbyła się pierwsza wystawa grzybów)!

Do grzybobrania zachęcał także rzecznik prasowy Lasów Państwowych Krzysztof Trębski. Polecał szczególnie siedzunia sosnowego (Sparassis crispa), znanego jako płaskosz sorokop, sieduń albo szmaciak. Gatunek ten jeszcze kilka lat temu podlegał ochronie prawnej, ale obecnie można już legalnie go zbierać. Między innymi dlatego informacje na temat grzybów warto aktualizować, podkreślał rzecznik. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo, a więc umiejętność unikania grzybów trujących.
 
Celem wystawy „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” jest właśnie szerzenie tej wiedzy. Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 60 atrap grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących, a także grzyby świeże, pogrupowane według podobieństwa zewnętrznego. To świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o rodzajach grzybów, ich budowie oraz zasadach rozpoznawania i zbierania.

Na wystawie oprócz plansz edukacyjnych i eksponatów obejrzeć można prace uczniów klas siódmych – laureatów konkursu fotograficznego „Leśne inspiracje”. Cała ekspozycja umieszczona jest w otoczeniu prawdziwych drzew, krzewów i innych elementów runa leśnego.

Organizatorem wystawy są Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie oraz Lasy Państwowe. Ekspozycję „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia” można zobaczyć w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Nowogrodzkiej  82. Wystawa jest czynna do 28 września.

Wstęp wolny!