Mistrzowska nominacja dla OKL w Gołuchowie

Jedenaście osób mistrzowsko posługujących się językiem polskim oraz pięć placówek otrzymało nominacje w konkursie „Mistrza Mowy Polskiej”. Jedną z wyróżnionych instytucji jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.
20.06.2018 | Alicja Antonowicz, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Jedenaście osób mistrzowsko posługujących się językiem polskim oraz pięć placówek otrzymało nominacje w konkursie „Mistrza Mowy Polskiej”. Jedną z wyróżnionych instytucji jest Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Prezentacja nominowanych osób i instytucji, która odbyła się 18 czerwca w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, rozpoczęła ogólnopolski plebiscyt, w czasie którego internauci, czytelnicy i słuchacze będą mogli głosować na swoich faworytów.

Zdobywcy największej liczby głosów w kategoriach: Mistrz Mowy Polskiej oraz Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej otrzymają tytuły Vox Populi. Równolegle, jury konkursu dokona wyboru laureatów, nadając im tytuł Mistrza Mowy Polskiej, Akademia Mistrzów Mowy Polskiej wybierze z kolei jedną instytucję, nadając jej tytuł Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Ośrodek Kultury Leśnej chroni spuściznę kulturową i historyczną polskiego leśnictwa oraz przybliża społeczeństwu wiedzę o lesie i jego związkach z człowiekiem poprzez różnorodne formy edukacyjne, a wszystko to z poszanowaniem słowa mówionego i pisanego.

Od 12 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs „Bajarze z Leśnej Polany” im. redaktora Andrzeja Zalewskiego, z którego wywodzą się znakomici gawędziarze. Ponadto inicjuje i realizuje konferencje tematyczne, przeglądy twórczości artystycznej dzieci, prelekcje i spotkania w Muzeum Leśnictwa. Od 1988 r., Ośrodek jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Leśników, w którym jedną z kategorii jest literatura.

Wiedzę leśną przybliża również poprzez wydawnictwa o charakterze popularnonaukowym i metodycznym. Jest wydawcą pozycji dla dzieci i młodzieży, a także zbiorów fraszek i gawęd. Wszystkie te działania umożliwiają rozwijanie talentów literackich i krasomówczych.

Głosowanie trwa do 20 września i odbywa się na stronie internetowej. Można także wysłać kartkę pocztową z danymi kandydata lub sms.

Laureatów tegorocznej edycji poznamy 24 września podczas Gali Finałowej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Nominacje do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej otrzymały, poza Ośrodkiem Kultury Leśnej w Gołuchowie: Audioteka S.A, Poradnia Językowa PWN, Redakcja Kultury i Edukacji PR I, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie.

W 2014 r.  Mistrzem Mowy Polskiej został dr Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, a w 2015 r. Kuźnią Mistrzów Mowy Polskiej utytułowano Zespół Szkół Leśnych w Lesku. Jednak drogę przetarł  już w 2011 r.  leśnik Adrian Wiśniowski, który otrzymał wówczas tytuł Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.