Mikołajkowy spacer w Puszczy Kozienickiej

Ponad 200 osób – pasjonatów nordic walking wraz z leśnikami - 4 grudnia przeszło przez Puszczę Kozienicką. Każdy z mikołajkowym akcentem, wśród nich mikołaje, renifery i skrzaty.
28.07.2017 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Ponad 200 osób – pasjonatów nordic walking wraz z leśnikami - 4 grudnia przeszło przez Puszczę Kozienicką. Każdy z mikołajkowym akcentem, wśród nich mikołaje, renifery i skrzaty.

Była to 9. edycja imprezy organizowanej przez Nadleśnictwo Kozienice, w której z roku na rok bierze udział coraz więcej osób z regionu, ale i z różnych miejsc kraju. W prawdziwie zimowej, śnieżnej scenerii uczestnicy przemaszerowali 5-kilometrową trasą przez Puszczę Kozienicką i ścieżkę dydaktyczną Królewskie Źródła.

W czasie marszu na jednym z postojów Artur Mazur, zastępca nadleśniczego opowiadał o gospodarce leśnej i ekologicznych funkcjach lasu, uczestnicy dowiedzieli się ile CO2 wiąże las, skąd się bierze mikroklimat lasu sprzyjający przebywaniu w nim o każdej porze roku oraz jakie jest znaczenie lasu dla bioróżnorodności. Lidia Zaczyńska, edukator z Nadleśnictwa Kozienice opowiadała o ciekawostkach, które można zobaczyć w lesie oraz o tym, że las inspiruje do twórczości takiej jak fotografia przyrodnicza.

Zachęcała do napicia się wody z Królewskiego Źródełka. – Woda ta ma niezwykłe właściwości. Ten, kto poszukuje miłości po napiciu się ze źródła znajdzie ją, a gdy już ma osobę bliską sercu woda wzmacnia uczucie. Warunek jest taki, aby pić wodę na miejscu, bo tylko wówczas jej działanie jest widoczne.

Przewodnikiem Mikołajkowego Nordic Walking był Henryk Motyka, instruktor i propagator tego sportu.– Nordic walking to przede wszystkim bardzo wszechstronna forma ruchu, przyjazna dla organizmu. Sport ten obciąża równomiernie, jest bezpieczny dla osób w różnym wieku. Tutaj każdy może dostosować prędkość i dystans do swoich możliwości. Pamiętajmy, że ważna jest rozgrzewka, najpierw trzeba wykonać gimnastykę, aby przygotować stawy i mięśnie, a po marszu ważne jest rozciąganie mięśni.

Na koniec imprezy leśnicy przygotowali gorący posiłek na polanie piknikowej przy ścieżce edukacyjnej Królewskie Źródła. Były też konkursy wiedzy z nagrodami.

Uczestnicy przeszli fragmentem jednej z czterech tras w ramach utworzonego w 2016 r. Nordic Walking Park dzięki współpracy leśników z Fundacją Trzy Kroki, Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu oraz starostwem kozienickim i gminą Kozienice. W ramach wspólnej inicjatywy łącznie powstało 60 km tras dedykowanych tej aktywności w regionie Puszczy Kozienickiej oraz Powiśla.