Maszyny w Wirtach już zaczęły pracę

Maszyny w wyłuszczarni nasion w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Arboretum Wirty ruszyły pełną parą. Właśnie rozpoczął się sezon na wyłuszczanie sosnowych szyszek.
11.12.2019 | Jakub Piechowiak, Nadleśnictwo Kaliska

Maszyny w wyłuszczarni nasion w Leśnym Ogrodzie Botanicznym Arboretum Wirty ruszyły pełną parą. Właśnie rozpoczął się sezon na wyłuszczanie sosnowych szyszek.

Od wielu lat Nadleśnictwo Kaliska, na terenie którego znajdują się Wirty, łuszczy nasiona z szyszek dla wszystkich nadleśnictw z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. W bieżącym sezonie leśnicy planują wyłuszczyć 27 ton szyszek, z których uzyskają ok. 400 kg nasion. Co to oznacza w leśnej praktyce? Z 400 kg nasion urośnie ok. 20 mln sadzonek, które wystarczą do posadzenia 2 tys. ha lasu.

Szyszki dostarczane do wyłuszczarni są zbierane ze specjalnie wyselekcjonowanych drzewostanów tzw. gospodarczych drzewostanów nasiennych lub wyłączonych drzewostanów nasiennych oraz plantacji nasiennych.

Szyszki są przechowywane w drewnianych boksach w nieklimatyzowanym magazynie, w którym zmieści ich ok. 10 t.

Oczyszczanie szyszek odbywa się w specjalnym urządzeniu. Następnie trafiają one do szaf łuszczarskich. Wyłuszczarnia jest wyposażona w trzy szafy rozmieszczone w osobnych pomieszczeniach. Składają się one z szuflad, umieszczonych w drewnianej konstrukcji składającej się z ośmiu pionowych rzędów.
W każdym rzędzie znajduje się pięć drewnianych szuflad posiadających dno z metalowej siatki, o średnicy oczek umożliwiającej przelatywanie nasion do podstawy szafy. Dwa sąsiadujące rzędy szuflad posiadają wspólny zsyp do wygarniania nasion.
        

Obsługa szaf polega na zasypaniu ok. 6 kg szyszek na jedną szufladę, przetrząsaniu szuflad, wygarnianiu i wymiataniu nasion oraz na wyrzucaniu pustych szyszek z szuflad.

W procesie suszenia szyszek wykorzystuje się podgrzane powietrze doprowadzane do każdej szafy przez cztery wloty w podstawie szafy. Powietrze przechodzi od dołu do góry przez sita szuflad z szyszkami i jest odprowadzane przez cztery wyloty. System nagrzewania i rozprowadzania powietrza do szaf utrzymuje temperaturę od 35°C do 42°C, a intensywność wentylacji jest regulowana.

Następnie uzyskane nasiona wymagają oddzielenia od skrzydełek, do czego wykorzystuje się odskrzydlacz.

Nasiona poddawane są doczyszczaniu i oddzielaniu pustych od pełnych w specjalnym urządzeniu. Po podsuszeniu nasiona przekazywane są do Stacji Kontroli Nasion (znajdującej się również na terenie Arboretum Wirty), gdzie pobierane są próbki do oceny. Cały materiał jest ważony i pakowany do przechowania w chłodni. A już najbliższej wiosny nasiona będą wysiewane na szkółkach leśnych.