Martwy niedźwiedź w Nadleśnictwie Stuposiany

W poniedziałek 14 marca podleśniczy z leśnictwa Sokoliki zauważył martwego niedźwiedzia w jednym z oczek wodnych, które powstały w wyniku spiętrzenia wody przez bobry.
28.06.2016 | Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

W poniedziałek 14 marca podleśniczy z leśnictwa Sokoliki zauważył martwego niedźwiedzia w jednym z oczek wodnych, które powstały w wyniku spiętrzenia wody przez bobry.

- Niezwłocznie poinformowałem o zdarzeniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ustrzykach i Dyrektora RDOŚ w Rzeszowie - mówi Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany.

Dzień Dobry Bieszczady!Dzisiaj nieco dłuższy filmik, bo i temat niecodzienny. Wczoraj rano znalazłem padłego niedźwiedzia. Przypuszczam, że utonął kiedy próbował dobrać się do bobrów. Jakiś nieszczęśliwy zbieg okoliczności musiał sprawić, że nie potrafił wydostać się z wody kiedy załamał pod sobą lód. To tylko moje domysły i dopiero sekcja zwłok wykaże prawdziwą przyczynę śmierci. Jest już w stanie zaawansowanego rozkładu i nie nadaje się do spreparowania.Good Morning Bieszczady!Longer video today as the subject matter is a bit unusual. I have found a dead bear yesterday. The ice must have broken under his weight while he was trying to get to a beaver. For some reason, he was not able to get out of the water. This is just a guess, and only an autopsy will show the actual cause of death. The body is quite decomposed and not suitable for taxidermy.www.mariusznedzynski.pl#bieszczady #góry #mountains #Carpathians

Opublikowany przez Dzień Dobry Bieszczady na 14 marca 2016


Ciało zwierzęcia wyłowiono z wody i przewieziono do miejsca, gdzie można było pobrać próbki do badań toksykologicznych i pod kątem gruźlicy. Ich wyniki dadzą odpowiedź na pytanie o przyczyny śmierci drapieżnika, który był w dość dobrej kondycji.
Brak na jego ciele jakichkolwiek obrażeń oraz wody w płucach wskazuje również, że śmierć nastąpiła zanim znalazł się w stawie.

Wiek samca oszacowano na 12 lat, ważył 250 kg. W lasach Podkarpacia żyje obecnie ponad 150 niedźwiedzi.