Mała ptaszyna obchodzi święto

20 marca nie tylko rozpoczyna się astronomiczna wiosna, obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Wróbla.
21.03.2018 | Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP Radom

20 marca nie tylko rozpoczyna się astronomiczna wiosna, obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Wróbla.

Pomimo że wróbel (Passer domesticus) to pospolity ptak, w Polsce jego  liczebność jest szacowana na 5-7 mln, to niestety wyraźnie spada.

W audycji nadawanej w Radio Plus Radom Jerzy Zawadzki, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu, którego pasją jest ornitologia, wyjaśnia dlaczego wróbli jest coraz mniej i co można zrobić, by było ich więcej. - Na liczebność tego gatunku negatywnie wpływają termoizolacje i modernizacje domów, wszelkie szczeliny są zalepiane, a wróbel traci miejsca lęgowe.

Wróbel jest związany z osiedlami ludzkimi. Występuje tam, gdzie znajduje ziarna zbóż, główny pokarm, i szczeliny w budynkach nadające się do gniazdowania.

Nie znajdziemy go w zwartych lasach, ale raczej przy leśnych osadach. Możemy natomiast wróble dokarmiać ziarnami i budować dla nich skrzynki lęgowe.

To właśnie ten sympatyczny  ptak był jednym z pierwszych, które w 1758 r. Karol Linneusz, twórca systematyki, opisał, nadając mu nazwę gatunkową Passer domesticus

Więcej  o ptakach także w Kalendarzu z lasu.

Mimo że wróbel tak bardzo kojarzy się z polskim krajobrazem i miastami, to jest gatunkiem stosunkowo nowym. W środkowowschodniej części Europy pojawił się  zaledwie kilka wieków temu. Przodkowie tego sympatycznego ptaka początkowo zamieszkiwali jedynie południowe krańce Azji Mniejszej.

W tym czasie ruszył też na podbój Afryki i Azji. Inne kontynenty podbijał wraz z emigrantami z Europy,  w 1859 r. wypuszczono je na Nowej Zelandii.  Jedynym miejscem, gdzie wróbel domowy dotąd się nie zadomowił, jest Grenlandia.

 Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

DZIEŃ WRÓBLA.png