Leśnicy zdradzali tajemnice lasu

Po raz pierwszy leśnicy uczestniczyli w Europejskiej Nocy Naukowców. To międzynarodowe wydarzenie, które równolegle odbywa się w 24 krajach, cieszy ogromną popularnością.
28.07.2017 | Justyna Haładaj, Nadleśnictwo Olsztynek

Po raz pierwszy leśnicy uczestniczyli w Europejskiej Nocy Naukowców. To międzynarodowe wydarzenie, które równolegle odbywa się w 24 krajach, cieszy ogromną popularnością.

Podczas tej niecodziennej nocy leśnicy z Nadleśnictwa Olsztynek pokazali „Las w Szkatułce”, czyli jeżdżącą ekspozycję poświęconą wodzie i jej znaczeniu dla lasu. W interaktywnym „Lesie w szkatułce”, który tym razem zaparkował w Olsztynie, można było się dowiedzieć: dlaczego mokradła są cenne? Jak należy dbać o torfowiska? Ile wody potrzebują drzewa? Jak leśnicy dbają o zasoby wodne?

Frekwencja i ciekawość świata odwiedzających Mobilny Punk Edukacji Przyrodniczej wprawiła prowadzących w zdumienie. - Uczestnicy spotkania to świetni, uważni i ciekawi świata obserwatorzy przyrody. Nawet najmłodsi goście zadawali trafne pytania mocno testując naszą leśna wiedzę – podsumowują leśnicy.

Europejska Noc Naukowców odbywa się co roku w całej Europie w czwarty piątek września. W tym roku popularnonaukowe imprezy zorganizowano w ok. 300 miastach w 24 krajach. Imprezy są wspierane przez Komisję Europejską jako część „Działań Marie Skłodowska-Curie", czyli programu w ramach, którego są wspierane europejskie kariery naukowe.

I dodają, że zawód leśnika opiera się na solidnych podwalinach naukowych. Na wydziałach leśnych oraz w leśnych instytutach badawczych codziennie aktualizuje się i poszerza wiedzę na temat funkcjonowania oraz zrównoważonego rozwoju ekosystemów leśnych. Leśnicy podczas studiów poznają systematykę roślin i zwierząt, entomologię, ekologię, geologię, gleboznawstwo, geodezję, informatykę podstawy budownictwa i drogownictwa i wiele innych rzeczy. Pracownicy Lasów Państwowych muszą być wszechstronnie wykształceni.

„Las w szkatułce” do udziału w pikniku naukowym zostało zaproszone przez Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.