Leśnicy przyjaźni rowerzystom

Certyfikat „Miejsce przyjazne rowerzystom” otrzymały dwa obiekty edukacyjne położone na terenie Nadleśnictwa Srokowo na Mazurach. Wyróżnienie przyznali organizatorzy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
28.07.2017 | Irena Dziadoń, Nadleśnictwo Srokowo

Certyfikat „Miejsce przyjazne rowerzystom” otrzymały dwa obiekty edukacyjne położone na terenie Nadleśnictwa Srokowo na Mazurach. Wyróżnienie przyznali organizatorzy Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Leśna Szkoła w Srokowie i Zaczarowana Polana w Gierłoży – to wybudowane przez Nadleśnictwo Srokowo obiekty, które 9 grudnia otrzymały certyfikat „Miejsce przyjazne rowerzystom”. Certyfikat rekomenduje te obiekty jako miejsca, w którym rowerzysta może odpocząć podczas przemierzania Wschodniego Szlaku Rowerowego, jednocześnie poznając ciekawostki turystyczne tych terenów.

Rekomendacja jest przyznawana przez Organizatora Systemu Rekomendacji zarządzającego Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Węgorzewie. Aby otrzymać rekomendacje należało przejść pozytywnie audyt kontrolny zgłoszonego miejsca. Tylko 14 atrakcji turystycznych z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymało rekomendację.

Leśna szkoła to obiekt edukacyjny, który już od 10 lat służy społeczeństwu w poznawaniu przyrody. W obiekcie pracownik nadleśnictwa zdradza tajniki gospodarki leśnej oraz walory przyrodnicze tego terenu. Leśna szkoła jest wyposażona w szereg ekspozycji: dendrologiczna, stanowisko bobrowe, szkody od zwierzyny płowej oraz tablice dydaktyczne. W bieżącym roku została oddana do użytku część rekreacyjna Leśnej szkoły, wyposażona w drewniane wiaty, miejsce na ognisko, ławki. Ze względu na połączenie funkcji edukacyjnej i rekreacyjnej obiekt ten dociera ze swoją ofertą do wszystkich ludzi. W pobliżu Leśnej szkoły znajdują się trzy  leśne trasy rowerowe liczące około 50 km.

Zajrzyj na stronę Green Velo www. greenvelo.pl

Zaczarowana polana to punkt znajdujący się przy wytyczonej przez nadleśnictwo Leśnej trasie turystycznej Gierłoż. Trasa ta przebiega przez ciekawe przyrodniczo i historycznie tereny leśne: rozlewiska bobrowe, ostoje ptaków drapieżnych i brodzących, lotnisko Wilamowo, była wojenna kwatera Hitlera w Gierłoży. To właśnie bliskie sąsiedztwo tego historycznego obiektu spowodowało potrzebę stworzenie nowego punktu dydaktycznego, aby turysta oprócz poznania historii tego miejsca postanowił zapoznać się z tutejszą przyrodą i obszarem Natura 2000. Zaczarowana polana wyposażona jest w szereg tablic, urządzenia interaktywne oraz wiatę, ławy ze stołami czy stojaki na rowery.

Wschodni szlak Green Velo to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa ( prawie 2000 km) biegnąca przez pięć malowniczych województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Trasa jest bardzo dobrze oznakowana, wzdłuż trasy rozlokowane są właśnie MPR (miejsca przyjazne rowerzystom), MOR (miejsca obsługi rowerzystów) oraz informacje o ciekawostkach znajdujących się wzdłuż trasy rowerowej. System trasy rowerowej Green Velo obejmuje również bufor w promieniu 20 km, w którym mogą znaleźć się także inne ścieżki rowerowe czy atrakcje turystyczne.