Leśnicy podarowali długowieczne drzewo

Niewielkie miasto Iłowa w województwie lubuskim wzbogaciło się o wyjątkowego przedstawiciela flory.
12.09.2016 | Jarosław Karwański, Nadleśnictwo Żagań

Niewielkie miasto Iłowa w województwie lubuskim wzbogaciło się o wyjątkowego przedstawiciela flory.

Leśnicy z Nadleśnictwa Żagań (RDLP w Zielonej Górze) wspólnie z samorządowcami posadzili wyjątkowe drzewko – cisa pospolitego (Taxus baccata L.). Sadzonka została
wyhodowana z nasion pochodzących z około 800-letniego, najstarszego owocującego cisa w Polsce
.

Drzewo to rośnie na terenie opactwa cystersów w Henrykowie niedaleko Ząbkowic. Nasiona w 2012 r. poświęcił ówczesny papież Benedykt XVI podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników do Watykanu.
Pamiątkowa sadzonka, ufundowana przez Nadleśnictwo Żagań, została wyhodowana w Arboretum Leśnym im. Stefana Białoboka w Sycowie.

Cis jest symbolem długowieczności, to także najwolniej rosnące drzewa w Polsce. Dlatego, w starożytności ważniejsze wydarzenia upamiętniano sadząc cisy. Gatunek ten był również pierwszym polskim drzewem prawnie chronionym, na mocy dekretu wydanego przez króla Władysława Jagiełło w 1423 r.

 Od 1946 r. cis znajduje się pod ochroną, od dwóch lat, czyli od 2014 r. jest pod ochroną częściową. Warto pamiętać, że cis jest rośliną trującą. We wszystkich częściach drzewa, oprócz osnówki, znajdują się duże ilości trujących związków, głównie taksyny. Substancja ta zaburza pracę serca, żołądka i jelit, a także płuc.