Leśnicy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Historia żołnierzy podziemia nierozerwalnie łączy się z radomsko-kieleckimi lasami. Tu miały miejsce wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.
28.07.2017 | Krzysztof Kamiński, RDLP w Radomiu

Historia żołnierzy podziemia nierozerwalnie łączy się z radomsko-kieleckimi lasami. Tu miały miejsce wydarzenia, o których powinniśmy pamiętać.

Delegacja Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z udziałem nadleśnictw oraz pocztu sztandarowego uczestniczyła w tegorocznych obchodach. Uroczystości w Kościele Garnizonowym rozpoczęła msza święta celebrowana przez biskupa ordynariusza ks. Henryka Tomasika. Po mszy miał miejsce apel poległych, salwa honorowa i złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, tam delegacje parlamentarzystów, organizacji kombatanckich, władz miasta, IPN, Solidarności oraz służb mundurowych (w tym radomskich leśników) oddały honor Poległym Bohaterom.
Kwiaty złożył Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Marek Szary, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych oraz Marcin Dunin, sekretarz Nadleśnictwa Radom.

Natomiast 28 lutego w Jedlni- Letnisku odbył się bieg „Tropem Wilczym” poświęcony Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Ta ogólnopolska inicjatywa doczekała się już czwartej edycji i z roku na rok znajduje coraz więcej sympatyków. Bieg w gminie Jedlnia-Letnisko odbył się po raz pierwszy. Uczestnicy mieli możliwość włączenia się w wydarzenie, w którym jednocześnie uczestniczyło wielu Polaków w różnych częściach kraju.

Na starcie stanęło ok. 180 osób w różnym wieku. Organizatorzy przygotowali trasę w trzech wariantach. Pierwsza o długości 1963 m - taki dystans symbolizuje datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Niezłomnych. Bieg zlokalizowano na deptaku przy zalewie w Siczkach. Drugą trasę o długości 4400 m z możliwością przebiegnięcia dwóch okrążeń (8800 m) wyznaczono m.in. przez lasy okalające zalew, w tym przez rezerwat przyrody „Jedlnia” - na terenie Nadleśnictwa Radom. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale. W trakcie wydarzenia można było obejrzeć wystawę plenerową o upamiętnionych bohaterach.

Biegi Żołnierzy Wyklętych odbyły się równocześnie w innych częściach radomskiej dyrekcji. Były to nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Staszów oraz Włoszczowa. Dla radomskich leśników ważne jest podtrzymanie pamięci o wydarzeniach, które w dużej części wydarzyły się w radomsko-kieleckich lasach.

Bieg został zorganizowany przez Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni” (ZHR), Klub Żeglarski „Ikar”, Fundacje „Wolność i Demokracja” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Radom.