Leśnicy pamiętają o świętach, już przygotowują liczne atrakcje

Liczne spotkania przedświąteczne, warsztaty i zajęcia edukacyjne, pomoc dla tych najbardziej potrzebujących, czas przed świętami to dla leśników okres intensywnej pracy. Gorączkowa atmosfera panuje również w leśnych szkółkach, gdzie można kupić naturalną choinkę.
12.12.2019

Liczne spotkania przedświąteczne, warsztaty i zajęcia edukacyjne, pomoc dla tych najbardziej potrzebujących, czas przed świętami to dla leśników okres intensywnej pracy. Gorączkowa atmosfera panuje również w leśnych szkółkach, gdzie można kupić naturalną choinkę.

Świąteczne spotkania już rozpoczęli leśnicy z warszawskich nadleśnictw Lasów Państwowych. Pracownicy Nadleśnictwa Celestynów we wtorek, 3 grudnia, spotkali się z pacjentami szpitala pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. W ciągu kolejnych dni leśnicy z podwarszawskich nadleśnictw odwiedzą dziecięce placówki i specjalnie dla dzieci poprowadzą leśne lekcje.

Między opowieściami o lesie, dzikich zwierzętach i pracy leśnika wspólnie z dziećmi będą malowali bawełniane torby, wypalali na drewnie prawdziwie leśne wzory, przygotowywali oryginalne, naturalne stroiki świąteczne, a w końcu wspólnie ubiorą świąteczne drzewko przyniesione prosto z lasu.


Natomiast poznańscy leśnicy przekażą choinki na licytację, pieniądze uzyskane w trakcie aukcji zostaną przeznaczone na leczenie kilkumiesięcznego Alexa, u którego zdiagnozowano rdzeniowy zanik mięśni typu 1  (SMA 1). Oprócz licytacji 15 grudnia w jednej z poznańskich kawiarni leśnicy wspólnie z fundacją Drużyna Szpiku zorganizują warsztaty robienia świątecznych ozdób i stroików.

To nie wszystkie akcje wsparcia, w które zaangażowali się leśnicy. W części jednostek pracownicy Lasów Państwowych będą współpracowali z regionalnymi centrami krwiodawstwa. Leśnicy z białostockiej dyrekcji LP  będą przekazywali choinki honorowym krwiodawcom. Tuż przed świętami w Augustowie na miejskim rynku na ochotników będzie czekał Mobilny Punkt Poboru Krwi. Z kolei w miejscowości Brańsk (Nadleśnictwo Rudka) zostanie wyznaczone specjalne miejsce, gdzie chętni będą mogli oddać krew. Leśnicy natomiast przygotują dla dawców 100 drzewek świerka.

Również leśnicy z katowickiej dyrekcji LP przyłączyli się do akcji organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Nadleśnictwo Staszów 16 grudnia będzie rozdawało drzewka jodłowe w doniczkach dla krwiodawców, akcja odbędzie się na rynku w Staszowie.
W akcję przekazania choinek dla dawców krwi zaangażowali się również leśnicy z terenu RDLP w Łodzi. Natomiast w stacji krwiodawstwa na warszawskiej Saskiej Kępie w poniedziałek, 9 grudnia odbędzie się „leśny dzień” z akcją edukacyjną i pachnącą choinką w roli głównej. Świąteczne drzewko zostanie przekazane przez leśników z RDLP w Warszawie również do Centrum Onkologii.

Dzięki leśnikom z Nadleśnictwa Kielce (RDLP w Radomiu) choinki oraz drobne upominki z życzeniami świątecznymi trafią do dziecięcych i onkologicznych oddziałów kieleckiego szpitala. Również szpitale pediatryczne w Łodzi otrzymają choinki, które ozdobią oddziały dla najmłodszych pacjentów.

Od wielu lat leśnicy przekazują także drzewka dla potrzebujących rodzin, biorących udział w programie „Szlachetna Paczka”. Jednym z nich jest radomskie Nadleśnictwo Łagów, które dostarczy choinki organizatorom „Szlachetnej Paczki” w Kielcach. Nadleśnictwo będzie też przekazywać choinki dla miejscowych szkół, ośrodków wychowawczych oraz domów seniora.

Także krakowskie nadleśnictwa - Limanowa i Niepołomice - wesprą działania dla tych najbardziej potrzebujących i podarują dla nich choinki, a także wezmą udział w „Mundurowym spotkaniu z Mikołajem” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Leśnicy podczas spotkania w szpitalu przekażą choinki oraz zaproszą dzieci do stoisk edukacyjnych dla dzieci.

Tradycyjnie krakowscy leśnicy przygotowują się do „Choinki pod Oknem Papieskim”. Drzewko przyjedzie do Krakowa 16 grudnia, a uroczyste spotkanie połączone z występami dzieci, koncertem „Małej Armii Janosika”, uroczystym zapaleniem świateł oraz wizytą św. Mikołaja z orszakiem i rozdawaniem prezentów dla dzieci z domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych odbędzie się 21 grudnia.

Sprawdź, gdzie kupisz choinkę w:

RDLP w Poznaniu

RDLP w Pile

RDLP w ToruniuJuż w najbliższą niedzielę, 8 grudnia odbędzie się natomiast „Gwiazdka Radia Łódź i Przyjaciół”. To właśnie leśnicy z  łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych ozdabiają choinkami salę, w której dzieci spotykają się z Mikołajem. RDLP w Łodzi przekazała również drobne, słodkie upominki dla uczestników zabawy.


To nie jedyne przedświąteczne akcje, w które angażują się leśnicy. Wiele nadleśnictw przekazuje także bożonarodzeniowe drzewka lokalnym domom dziecka, hospicjom czy ośrodkom pomocy. Choinki od leśników trafiają także do przedszkoli i szkół.

Leśnicy zapraszają również na świąteczne jarmarki odbywające się w wielu miastach. Gdańscy leśnicy  na Targu Węglowym już 14 i 15 grudnia będą prowadzili warsztaty tworzenia magicznych, pachnących lasem ozdób i stroików świątecznych.

Do świąt przygotowują się również leśnicy pracujący w leśnych szkółkach prowadzonych przez nadleśnictwa. W wielu z nich można nie tylko samemu wybrać drzewko, ale również samodzielnie je ściąć. Taką możliwość wprowadziło Nadleśnictwo Knyszyn (plantacja choinkowa w Przewalance, 15 minut drogi od Białegostoku w kierunku Augustowa) oraz Nadleśnictwo Gdańsk (w leśniczówkach Sopot i  Wyspowo).